ریاست‌جمهوری فرانسه: برنامه هسته‌ای ایران به آستانه خطرناکی رسیده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ریاست‌جمهوری فرانسه پنج‌شنبه 19 نوامبر تأکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران به آستانه خطرناکی رسیده و گسترش مذاکرات با ایران در مورد نقش منطقه و موشک‌های بالستیک آن، ضرورت دارد.

ریاست‌جمهوری فرانسه افزود که قابلیت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در حال حاضر در مقایسه با وضعیتی که در اثر توافق وین وجود داشت، کمتر شده‌ است.

Advertisement

در پی گزارش تازه آژانس جهانی هسته‌ای در روز چهارشنبه 18 نوامبر مبنی بر این که ایران کار تزریق گاز هگزا فلوراید اورانیوم در سانتریفوژهای جدید از نوع «ای‌ار2ام» را آغاز کرده که در تأسیسات نطنز نصب شده و تازه‌ترین نقض برجام به‌شمار می‌آید، سفیر و نمانیده ایران در آژانس نیز به امر اذعان کرد.

به گفته خبرگزاری فارس، سفیر و نماینده ایران در آژانس هسته‌ای تأکید کرد که کشورش، تزریق گار هگزافلوراید اورانیوم به 174سانتریفوز یواف6 در دو مرکز سوخت هسته‌ای در نطنز را آغاز کرده ‌است.

آژانس جهانی انرژی هسته‌ای فاش ساخت که ایران نخستین زنجیره سانتریفوژهای پیشرفته در تأسیسات زیرزمینی نطنز را نصب کرده که به موجب برجام صرفاً در نسل اول دستگاه‌های «آی‌آر1» قابل استفاده است.

آژانس انرژی هسته‌ای با اشاره به «فقدان اعتبار» اطلاعات ارائه شده از سوی ایران، از این کشور خواسته‌است تا در مورد تأسیسات هسته‌ای توضیح داده و علت پیداشدن ذرات اورانیوم تولید‌شده در مرکزی را توضیح دهد که به آژانس گزارش نشده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم