تحرکات سازمان ملل در آستانه« سازمان‌ تروریستی» خواندن حوثی‌ها از سوی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله «فارین پولیسی» چهارشنبه 18 نوامبر 2020 اعلام کرد سازمان ملل متحد در آستانه تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی در لیست سازمان‌های تروریستی، به منظور پیشگیری از هر گونه واکنش احتمالی این گروه شبه‌نظامی یمنی مورد حمایت ایران، کارمندان آمریکایی‌اش و برخی از کارکنان سازمان‌های غیر دولتی را به طور موقت به خارج از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی انتقال داده است.

بنا به گزارش «فارین پولیسی» این اقدام سازمان ملل پیش از تصمیم آمریکا برای «سازمان تروریستی» قلمداد کردن شبه‌نظامیان حوثی صورت می‌گیرد.

مجله فارین پولیسی چند روز پیش نیز در این‌باره اعلام کرده بود که دولت ایالات متحده آمریکا در حال آمادگی است تا پیش از ترک قدرت از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، شبه‌نظامیان حوثی یمن را در لیست «سازمان‌های تروریستی» قرار دهد.

در حالی که سازمان ملل متحد و آژانس‌های بین‌المللی امدادرسان در یمن تلاش می‌کنند تا دولت ترامپ را از «سازمان تروریستی» قلمداد کردن حوثی‌ها بازدارند، این تصمیم قریب الوقوع در راستای راهبرد مقابله با ایران اما پیروزی دیگری برای مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده محسوب می‌شود که طی هفته جاری مشغول دیدار از اسرائیل، سعودی و امارات است.

در همین راستا مجله فارین پولیسی از یک منبع دیپلماتیک نقل کرده که گفته:« آنها از مدت‌ها پیش به چنین چیزی فکر می‌کردند، اما پمپئو اکنون خواهان تسریع در این روند است که از مدتی پیش به عنوان بخشی از رویکرد سرزمین سوخته از سوی دولت آمریکا دنبال می‌شود».

این در حالی است که دیگر منابع دیپلماتیک نیز اشاره کردند مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن طی هفته‌های اخیر برای بازداشتن ایالات متحده از این رویکرد فشار می‌آورد و در این راستا از آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل خواسته تا برای تاثیرگذاری بر مایک پمپئو دخالت کند.

شایان ذکر است ماه گذشته کیلی کرافت سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز خواستار تجدید نظر در طرح‌های مربوط به قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی در لیست سازمان‌های تروریستی شده بود.

کشورهای آلمان و سوئد نیز با فشار بر ایالات متحده خواستار عقب‌نشینی از این اقدام شده‌اند اما به نظر می‌رسد که تلاش‌های آنها در این راستا به جایی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید