آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران ثبات عراق را تهدید می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات‌متحده آمریکا روز چهارشنبه 18 نوامبر 2020 با محکوم کردن حمله موشکی روز گذشته به منطقه الخضراء بغداد، تأکید کرد که شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران ثبات عراق را تهدید می‌کنند.

سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد که «شبه‌نظامیان خارج از قانون که از سوی نیروی قدس سپاه ایران حمایت می‌شوند به تهدید ثبات عراق ادامه می‌دهند.»

در این بیانیه از دولت عراق خواسته شد افرادی که اقدامات خشونت‌بار علیه دولت این کشور انجام می‌دهند را تحت پیگرد قرار داده و بازداشت کند.

همزمان با اعلام وزارت دفاع ایالات‌متحده آمریکا، پنتاگون در شامگاه سه‌شنبه 17 نوامبر 2020 مبنی بر کاهش تعداد نیروهای آمریکا در عراق تا نیمه ژانویه آینده، 7 فروند راکت کاتیوشا به اطراف سفارت آمریکا در بغداد پرتاب شده که 4 فروند از آنها در منطقه سبز و مابقی در خارج از آن اصابت کرده و منجر به کشته‌شدن یک کودک و مجروح شدن 5 نفر غیرنظامی شد.

در این رابطه ارتش عراق در بیانیه‌ای تأکید کرد که شامگاه سه‌شنبه 4 راکت کاتیوشا به داخل منطقه سبز بغداد اصابت کرده و افزود که این راکتها از منطقه «الألف دار» در بغداد نو پرتاب شده‌ است.

از سویی یک منبع امنیتی گفت که دست‌کم 4 راکت به سوی منطقه سبز بغداد پرتاب شده و برخی از آنها به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده ‌است.

در پی این حمله راکتی آژیرهای خطر سفارت آمریکا در داخل منطقه سبز بغداد که شامل ساختمان‌های دولتی و مقرهای نمایندگی‌های خارجی است، به صدا درآمد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون پیش از این سه‌شنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا به جای خروج کامل نیروهای آمریکایی از کشورهای افغانستان و عراق که وعده اجرای آن را تا عید کریسمس امسال داده بود، اکنون و پیش از ترک پست ریاست‌جمهوری به‌طور شدید نیروهای آمریکایی را در افغانستان از 4500 به 2500 نفر و در عراق از 3000 نفر به 2500 نفر کاهش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید