.
.
.

افغانستان: از شروط جامعه جهانی مبنی به ادامه کمک‌هایش به كابل استقبال می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان چهارشنبه 18 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای از ده شرط جامعه جهانی مبنی به ادامه کمک‌هایش به این کشور استقبال کرد.

در این اعلامیه آمده، دولت افغانستان از موضع‌گیری شرکای عمدهٔ بین‌المللی‌اش مبنی بر مطرح‌کردن ده مورد عمده به‌عنوان شرایط ادامهٔ کمک‌های پایدار بین‌المللی برای روند صلح و توسعهٔ این کشور استقبال می‌کند.

در این اعلامیه ذکر شده، کابینه دولت افغانستان بعد از مطالعه دقیق این شرایط موارد متذکره را برای رسیدن به صلح پایدار مفید دانسته همسو با اهداف و اولویت‌های مردم و دولت این کشور ارزیابی نمود.

براساس این اعلامیه این 10 شرط جامعه جهانی برای ادامه کمک‌هایش به افغانستان قرار ذیل اند:
1: حفظ و تقویت دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نزده سال گذشته
2: استقرار آتش‌بس فراگیر
3: تعهد دوامدار به دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر
4: تعهد به مذاکرات صلح و تطبیق مفاد آن
5: مبارزهٔ معنادار و عینی با فساد
6: احترام به تعهدات بین‌المللی و نهادهای دولتی افغانستان
7: پیروی از اهداف توسعهٔ پایدار ملل متحد
8: جلوگیری از استفادهٔ تروریستان از خاک افغانستان علیه سایر ملل
9: ادامهٔ چارچوب پاسخ‌گویی متقابل میان دولت افغانستان و جامعهٔ جهانی
10: تسهیل فعالیت‌های توسعه‌یی و بشردوستانه به‌شمول رفع موانع و مالیات غیرقانونی از راه فعالیت‌های کمک‌رسانی.

در اعلامیه‌ای وزارت امور خارجه افغانستان تذکر یافته که دولت این کشور «با اعتقاد راسخی که به صلح، امنیت و رفاه همگانی دارد، تحقق و تطبیق موارد نامبرده را برای موفقیت مذاکرات و رسیدن به صلح پایدار و عادلانه و همچنان پیشرفت دموکراتیک افغانستان به عنوان یک عضو مسؤول و فعال جامعهٔ جهانی ضروری می‌داند».

وزارت امور خارجه افغانستان تاکید کرده که دولت این کشور خود را متعهد و مکلف به تحقق و برآوردن موارد عنوان‌شده از جانب جامعهٔ جهانی دانسته، این تعهد و مکلفیت‌اش را در کنفرانس افغانستان در ژنو یک‌بار دیگر تجدید خواهد کرد.

این وزارت اظهار کرده: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان بادرنظرداشت شرایط حساس و فرصت تاریخی موجود برای رسیدن به صلح پایدار، بر طالبان صدا می‌زند تا دعوت مردم افغانستان و جامعهٔ جهانی را برای مصالحه و مفاهمه بپذیرند و به داعیهٔ ختم جنگ لبیک بگویند».
شایان ذکر است که این ده شرط جامعه جهانی برای ادامه کمک‌هایش به افغانستان در شرایطی ابراز شده که قرار است نشست ژنو به هدف تمویل برنامه‌های توسعوی افغانستان از سوی جامعه جهانی تا چند روز دیگر برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم