.
.
.

وزیر خارجه بحرین از تل‌آویو: نسبت به صلح و پذیرش طرف دیگر باورمندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت بلندپایه بحرین به ریاست عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیر امور خارجه چهارشنبه 18 نوامبر در چارچوب سفری رسمی وارد تل‌آویو شد.

الزیانی در نشست خبری مشترک با همتای اسرائیلی خود گفت: «منامه نسبت به صلح و همزیستی و پذیرش طرف دیگر، باورمند است.»

او افزود: «ما درخواست رسمی گشایش سفارت در اسرائیل را دادیم و بر اهمیت نقش آمریکا در تحقق یافتن صلح تأکید داریم.»

گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل نیز به نوبه خود گفت: «ما در راستای گشودن سفارت با بحرین همکاری خواهیم داشت.»

او افزود: «اکنون زمان تحقق صلح فرا رسیده و ما طرف فلسطینی را به از سرگیری مذاکرات تشویق می‌کنیم.»

به گفته خبرگزاری بحرین، الزیانی هنگام ورود به تل آویو گفت: «منطقه در طول دهه‌های پیش شاهد مناقشه‌ها و وضعیت بی‌ثباتی بوده و اکنون زمان در پیش‌گرفتن سیاست‌های متفاوت برای دستیابی به حل وفصل فراگیر است که متضمن شکوفایی و رشد برای همه اطراف باشد.»

او افزود: «این سفر در واقع آغاز راهبرد تقویت همکاری‌های مشترک و تحقق منافع است و اقدام شجاعانه‌ای است که بحرین در همگامی با نگرش شاه حمد بن عیسی آل‌خلیفه در راستای تحقق امنیت و ثبات و شکوفایی برمی‌دارد.»

گفت‌وگوهای مشترک

این سفر به هدف اجرای گفت‌وگوهای مشترک بیشتر میان دوکشور در راستای موارد توافق شده در اعلام تأیید صلح و اصول توافق ایراهیم است که سپتامبر گذشته امضا گردید.

به گزارش این خبرگزاری، این سفر همچنین در راستای تأکید بر موضع ثابت پادشاهی بحرین در حمایت از روند صلح در خاورمیانه و کانونی کردن توجه‌ها نسبت به فرصت‌های اقتصادی و توافق‌های دو جانبه با اسرائیل و تلاش‌ها در راستای تحقق منافع مشترک در عرصه‌های گوناگون قرار دارد.

انتظار می‌رود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا وارد تل‌آویو شده و نشستی سه‌جانبه با نتانیاهو نخست‌وزیر و گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل در بیت‌المقدس انجام بگیرد.

امضای توافق در کاخ‌سفید

گفتنی است که دولت بحرین سپتامبر گذشته با برقراری روابط با اسرائیل موافقت کرد و توافقی در این رابطه در کاخ‌سفید میان اسرائیل و بحرین امضا گردید.

ترامپ، حمد بن عیسی پادشاه بحرین و نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نسبت به بستن پیمان صلح میان بحرین و اسرائیل توافق کردند.

بحرین و اسرائیل در 18اکتبر گذشته 7 یادداشت همکاری مشترک میان دو کشور در چندین زمینه را در منامه امضا کردند که شامل همکاری‌های مالی و اقتصادی نیز می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم