.
.
.

واکنش تهران به پیگیری‌های مستمر کانادا در باره حقوق قربانیان هواپیمای اوکراینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال پی‌گیری‌های مُصرانه دولت کانادا در باره حقوق قربانیان هواپیمای اوکراینی بویژه شهروندان کانادایی که به وسیله موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، فشار دولت کانادا بر ایران در محافل بین المللی برای کشف ماجرای سرنگونی و تامین حقوق بازماندگان قربانیان، باعث خشم مقامات ایران شده است به طوری که تاکنون دو بار وزارت خارجه ایران در بیانیه‌هایی از موضع مقامات تورنتو و اصرار آنها برای پیگیری ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکرانی انتقاد کرد.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی به وسیله اقدامی نظامی ابتدا از سوی دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا مطرح شد اما جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نخستین مقام ارشد خارجی بود که از سقوط هواپیما در نتیجه اصابت موشک زمین به هوا سخن گفت و خواستار شفافیت مقامات تهران در اطلاع‌رسانی در باره این فاجعه شد. پیامدهای سرنگونی هواپیمای اوکراینی و کشته شدن تعدادی از شهروندان کانادایی ایرانی تبار در این هواپیما باعث تنش و بحران میان تهران و تورنتو شد.

در راستای افرایش این تنش روز سه شنبه 17 نوامبر وزارت امور خارجه ایران در واکنش به پیگیری مستمر و مصرانه کانادا با احضار سفیر ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در تهران، به آنچه که «رفتارهای ضد حقوق بشری دولت کانادا» توصیف کرد اعتراض کرد.

وزارت خارجه ایران بدون اشاره به تقاضاهای مکرر کانادا به مسئله اصلی یعنی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، به عدم همکاری کانادا و آنچه که «شانه خالی کردن» تورنتو از پذیرش مسئولیت برای دستگیری و استرداد محمودرضا خاوری متهم به اختلاس از بانک مرکزی ایران، اعتراض کرد.

وزارت خارجه ایران دولت کانادا را به «سیاسی کردن» موضوع سرنگونی هواپیکای مسافربری اوکراینی توسط سپاه که به گفته ایران اشتباهی رخ داده است متهم کرد. این درحالی است که اهالی قربانیان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی در مصاحبه‌های خود می‌گویند اگر ماهوارها نظامی و فشار خارجی، نبود مقامات جمهوری اسلامی هرگز به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری به وسیله دو موشک سپاه پاسداران اعتراف نمی‌کردند.

دولت کانادا طی سال‌های اخیر به طور مرتب در محافل بین المللی از جمهوری اسلامی به دلیل نقض فاحش حقوق بشر، اعدام و شکنجه فعالان سیاسی انتقاد کرده است. پارلمان کانادا تاکنون دو بار با اکثریت آراء خواستار محاکمه رژیم ایران به اتهام ارتکاب جنایت ضدبشری در رابطه با اعدام‌های دسته جمعی و قتل عام زندانیان سیاسی در سال 1367 (1988) شده است. این مواضع دولت کانادا باعث خشم مقامات ایران شده است.

کانادا پناهگاه امن فاسدان و جنایتکاران

وزارت خارجه ایران به کانادا را پناهگاه «امن و بهشت مفسدان اقتصادی و مجرمان مالی دنیا» توصیف کرد

ایران دولت کانادا را به عدم همکاری برای دستگیری کسانی چون محمودرضا خاوری متهم کرده است. وزارت خارجه ایران گفته است محمد رضا خاوری با اختلاس 6.2 میلیارد دلار از ایران مرتکب جنایت شده اما او در پناه دولت کانادا مانند شهروندان عادی در این کشور زندگی می‌کند.

محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران است که از سوی جمهوری اسلامی به اتهام اختلاس در ایران به صورت غیابی محاکمه و به زندان طولانی، جریمه نقدی و بازگرداندن اموال محکوم شده است.

دولت کانادا در سال 2012 روابط خود را با ایران قطع و سفارت‌خانه‌های دو کشور در تهران و اتاوا تعطیل شد. کانادا در آن زمان اعلام کرد، در اعتراض به برنامه هسته‌ای تهران و نقض فجیع حقوق بشر و حمایت تهران از تروریسم بین‌المللی اقدام به قطع روابط خود با ایران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم