.
.
.

دیپلمات‌های خارجی: به ایران هشدار دادیم کاری نکند که موجب حمله احتمالی آمریکا شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیپلمات‌های خارجی در تهران شامگاه سه‌شنبه 17 نوامبر 2020 تاکید کردند که به مقامات تهران هشدار دادند که از اجرای «طرح تندروهای ایران برای گرفتن انتقام قتل قاسم سلیمانیجلوگیری کنند تا از حمله نظامی احتمالی آمریکا جلوگیری کنند.

دیپلمات‌های خارجی در تهران سه‌شنبه گفتند که به مقامات ایرانی توصیه کرده‌اند تا به منظور جلوگیری از حمله احتمالی آمریکا به این کشور از هر گونه اقدام تنش‌آمیز بپرهیزند.

این دیپلمات‌ها افزودند که آنها «نگران اقدام آمریکا یا ایران طی دوره انتقالی دولت دونالد ترامپ هستند».

شایان ذکر است مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دوشنبه در سفر به پاریس طی اظهاراتی به روزنامه فرانسوی «لفیگارو» گفت که ایالات متحده آمریکا همچنان نیاز به آن دارد تا طی هفته‌های آینده ضمن انجام اقدامات بیشتری مانع از قدرت «مشکل‌آفرینی» ایران برای منطقه خاورمیانه شود.

پمپئو در ادامه توضیح داد:« اصرار داشتیم تا ایران کمترین مقدار ممکن از دلارها و منابع لازم برای ادامه برنامه هسته‌ای را داشته باشد» او همچنین تاکید کرد که واشنگتن «به فشارها (علیه ایران) طی هفته‌های آینده ادامه خواهد داد.. و همچنان ضروری است تا کارهایی را برای جلوگیری از توان ایران در مشکل‌آفرینی برای خاورمیانه انجام داد».

خطر وقوع جنگ گسترده

افزون بر آن یک مسئول آمریکایی بر تلاش دولت دونالد ترامپ برای بررسی گزینه‌هایی برای پاسخ به ایران طی روزهای آینده خبر داد.
این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با رویترز اظهار داشت که ترامپ هفته گذشته خواستار ارائه گزینه‌هایی برای حمله به سایت هسته‌ای اصلی ایران (نطنز) شده بود اما در آخر تصمیم به عدم اتخاذ این گام جنجال‌‌برانگیز گرفت.

این مقام آمریکایی توضیح داد که ترامپ پنج‌شنبه طی نشستی در کاخ سفید با معاونان برجسته‌اش در اداره امنیت ملی و از جمله آنها مایک پنس معاون رئیس جمهوری، کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد ارکان مشترک آمریکا این درخواست را کرده بود.

این مقام آمریکایی ضمن تایید گزارش سابق روزنامه «نیویورک تایمز» در این‌باره، اشاره کرد که مشاوران ترامپ او را به عدم اتخاذ چنین اقدامی در حمله به ایران متقاعد کردند که احتمال آن می‌رود به جنگی گسترده بیانجامد.

این مقام آمریکایی افزود که «ترامپ گزینه‌ها را درخواست کرد. سناریوها را به او دادند و در نهایت تصمیم به عدم اتخاذ چنین اقدامی گرفت».

در واکنش به این علی ربیعی سخنگوی دولت ایران سه‌شنبه اعلام کرد که هر گونه تحرک آمریکا علیه ایران واکنشی قوی به دنبال خواهد داشت.

ربیعی در اظهاراتی که از سوی سایت متعلق به دولت ایران منتشر شده همچنین توضیح داد که «هر اقدامی علیه مردم ایران مطمئنا با واکنشی ویرانگر مواجه خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم