.
.
.

بازگشایی «گذرگاه عرعر» میان سعودی و عراق بعد از 30 سال بسته‌بودن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ستاد گذرگاه‌های مرزی عراق چهارشنبه 18 نوامبر گشایش «گذرگاه مرزی عرعر» با پادشاهی سعودی بعد از نزدیک به 30 سال بسته‌شدن را به شکل رسمی در برابر تردد تجاری میان دو کشور اعلام کرد.

خبرگزاری عراق به نقل از بیانیه این ستاد آورده ‌است که «عثمان الغانمی وزیر کشورعراق از طرف مصطفی الکاظمی نخسست وزیر این کشور در مراسم بازگشایی این گذرگاه با حضور شخصیت‌های عراقی شرکت کرد.»

سفیر سعودی در عراق و جمعی از مسئولان دولتی نیز به نمایندگی از پادشاهی سعودی در این مراسم شرکت داشتند.

ستاد گذرگاه‌های مرزی عراق تأکید کرد که گذرگاه عرعر چهارشنبه 18 نوامبر شاهد ورود 15 کاروان حامل کمک‌های پزشکی سعودی به عراق خواهد بود.

این گذرگاه در جریان جنگ دوم خلیج در سال 1990 بسته و در سال 2013 به شکلی جزیی و در محدوده‌ای معین، بازگشایی شد اما به دنبال سیطره سازمان داعش بر شهرهای غرب و شمال عراق در 6 سال پیش، بار دیگر بسته شد.

گذرگاه عرعر به عنوان یکی از مراکز اداری شهر عرعر در منطقه مرزی شمالی قلمداد شده و در 10 کیلومتری مرز عراق واقع شده ‌است. اهالی ساکن این منطقه از کلیه خدمات برخوردارند و مدارس در سطوح گوناگون تحصیلی برای دانش‌آموزان دختر و پسر فراهم است و بیمارستانی دولتی نیز در این منطقه وجود دارد و گارد مرزی و کارمندان گمرک نیز در این منطقه اسکان داده شده‌اند. وادی عرعر درحد فاصل منطقه الجدیده و مرزهای عراق در سمت غرب و شعیب سویف در سمت شرق واقع شده‌ است.

نوار مرزی به طول بیش از 830 کیلومتر، سعودی را به عراق متصل می‌سازد که سیم خاردار آهنین الکترونیک مدرنی در طول آن کشیده شده که می‌توان وضعیت مناطق مرزی و مناطق نزدیک آن را کاملاً زیر نظر گرفت به طوری که میزان فعالیت‌های قاچاق میان دو کشور به حدود 100٪ کاهش یافته ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم