.
.
.

اسرائیل نقشه تفصیلی مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان را به شورای امنیت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «جروزالم پست» در شماره چهارشنبه 18 نوامبر خود آورد که «گلعاد اردان» سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در پیامی رسمی به شورای امنیت خواستار تدابیر فوری علیه فعالیت‌های حزب‌الله در جنوب لبنان شد.

این خواسته اردان در پی گزارش سه ماه اخیر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در مورد پیاده شدن قطعنامه 1701 مطرح شد که در جریان جنگ اسرائیل در جنوب لبنان در اوت 2006 صادر شد که به موجب آن می‌بایست بسترسازی لازم برای حل منازعه انجام می‌گرفت. از جمله شروط این قطعنامه، خلع سلاح شبه‌نظامیان به شکلی بود که هیچ سلاحی در بیرون از چارچوب دولت لبنان وجود نداشته باشد.
در گزارش سازمان ملل، به موارد نقض آشکار نقض این قطعنامه از سوی حزب‌الله اشاره رفته که استحکامات نظامی را در جنوب لبنان مستقر ساخته که موضوعی است که مسئولان ارتش اسرائیل در چندین مورد آن را متذکر شده‌اند.

گوترش از دولت لبنان خواسته که به نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل اجازه بدهد تا به کلیه مناطق مورد نظر در جنوب لبنان از جمله تونل‌های ایجاد شده از سوی حزب‌الله دسترسی داشته باشند که ارتش اسرائیل دو سال پیش آنها را شناسایی کرد.

بیش از 130هزار موشک

در همین راستا در پیام اردان تأکید شده که خلع سلاح حزب‌الله، انجام نشده بلکه «حزب‌الله از سپرهای انسانی برای حفاظت از زرادخانه خود استفاده می‌کند که حاوی بیش از 130هزار موشک و ساختار زیر بنایی نظامی است.»

در ادامه این پیام آمده ‌است: «این سازمان تروریستی به شکلی روشمند و تمام عیار با توانایی‌های نیروهای یونیفل در انجام ماموریتشان چالش‌گری کرده و این کار را از طریق محدود‌کردن آزادی تحرک این نیروها به هدف مخفی‌سازی فعالیت‌های عناصر خود انجام می‌دهد.»

نماینده اسرائیل در سازمان ملل نقشه‌های تهیه شده از سوی ارتش اسرائیل را به پیام خود برای اعضای شواری امنیت، ضمیمه کرده که در آن مناطقی مشخص شده‌اند که تونل‌های کشیده شده از سوی حزب‌الله مورد شناسایی شده‌اند. همچنین مواضعی که حملات علیه اسرائیل انجام شده و نقاط نظارت وابسته به سازمان «سبز بدون مرز» نیز مشخص شده‌است که سازمانی غیردولتی است که ظاهراً به صورت پوششی به نفع حزب‌الله عمل می‌کند و در نزدیکی مرز تأسیس شده و سرگرم جمع‌آوری داده‌های اطلاعاتی در مورد نیروهای اسرائیل است.

در بخشی از این پیام آمده ‌است که «شورای امنیت می‌بایست بلافاصله حزب‌الله را سازمانی تروریستی معرفی کرده و جلوی دریافت مستقیم یا غیر‌مستقیم هر نوع کمکی به آن را بگیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم