.
.
.

آژانس جهانی انرژی هسته‌ای: موارد نقض تازه برجام از سوی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی گزارش تازه آژانس جهانی هسته‌ای در روز چهارشنبه 18 نوامبر مبنی بر این که ایران کار تزریق گاز هگزا فلوراید اورانیوم در سانتریفوژهای جدید از نوع «ای‌ار‌2‌ام» را آغاز کرده که در تأسیسات نطنز نصب شده و تازه‌ترین نقض برجام به‌شمار می‌آید، سفیر و نمانیده ایران در آژانس نیز به امر اذعان کرد.

به گفته خبرگزاری فارس، سفیر و نماینده ایران در آژانس هسته‌ای تأکید کرد که کشورش، تزریق گار هگزافلوراید اورانیوم به 174 سانتریفوز یو‌اف6 در دو مرکز سوخت هسته‌ای در نطنز را آغاز کرده ‌است.

درخواست آژانس برای توضیح فوری

آژانس جهانی انرژی هسته‌ای فاش ساخت که ایران نخستین زنجیره سانتریفوژهای پیشرفته در تأسیسات زیرزمینی نطنز را نصب کرده که به موجب برجام صرفاً در نسل اول دستگاه‌های «آی‌آر1» قابل استفاده است.

آژانس انرژی هسته‌ای با شاره به «فقدان اعتبار» اطلاعات ارائه شده از سوی ایران، از این کشور خواسته‌ است تا در مورد تأسیسات هسته‌ای توضیح داده و علت پیداشدن ذرات اورانیوم تولید شده در مرکزی را توضیح دهد که به آژانس گزارش نشده‌ است.

رافائل گروسی دبیرکل آژانس جهانی انرژی هسته‌ای در سخنان چهارشنبه 18 نوامبر خود در برابر شورای حکام تأکید کرد که ایران باید بشکلی کامل و فوری، علت وجود ماده اورانیوم در مرکزی را توضیح دهد که آن را اعلام نکرده بود. به گفته او پاسخ ایران به مثابه عاملی برای بر طرف‌کردن نگرانی‌ها در خصوص عدم پایبندی تعهدات برجامی خواهد بود.

او همچنین تهران را به همکاری مستمر با آژانس برای توضیح موارد تحقیق شده در دو مرکز هسته‌ای ایران دعوت کرد که چند هفته پیش از سوی بازرسان شناسایی شدند.

شایان ذکر است که آژانس جهانی انرژی هسته‌ای پیشتر اعلام کرده‌ است که از دوم نوامبر جاری، میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به 2442.9 کیلوگرم رسیده ‌است. این درحالی است که برجام، سقف ذخیره اورانیوم غنی شده را به 300 کلیوگرم به شکل ترکیبی معین، محدود کرده که معادل 202.8 کیلوگرم اورانیوم خالص می‌باشد.

به گفته آژانس، ایران همچنین به غنی سازی اورانیوم با درجه خلوص 4.5٪ ادامه می‌دهد که بالاتر از 3.6٪ است که در برجام مجاز دانسته شده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم