.
.
.

ترامپ قبل از پایان دوره‌ ریاست جمهوری‌اش احتمالا ایران را بمباران می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسانه‌ای آمریکا می‌گویند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در آخرین ماه از دوره ریاست جمهوری‌‌اش برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران، احتمالا تاسیسات اتمی این کشور را بمباران کند.

به گفته رسانه‌های آمریکا دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه 12 نوامبر2020 طی نشستی سری با مشاوران برجسته کاخ سفید خواستار تعیین گزینه‌های احتمالی جهت اقدام علیه تاسیسات اصلی هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده شده است.

در این رابطه و همان‌طور که در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» آمده 4 مقام آمریکایی کنونی و سابق روز دوشنبه گفتند که این نشست یک روز پس از اعلام بازرسان بین‌المللی مبنی بر افزایش میزان ذخایر مواد هسته‌ای ایران منعقد شده است.

در همین راستا تعدادی از مشاوران برجسته کاخ سفید و از جمله آنها مایک پنس معاون رئیس جمهوری، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و کریستوفر سی میلر سرپرست وزارت دفاع این کشور، تلاش کردند تا رئیس جمهوری آمریکا را از اقدام به حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران باز دارند.

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک هشدار داد که حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران در هفته‌های پایانی از دوره ریاست جمهوری ترامپ ممکن است به جنگ بیانجامد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه اعلام کرد که ذخایر اورانیوم ایران 12 بار بیش از مقدار مجاز در توافق هسته‌ای برجام است که ترامپ در سال 2018 فرمان خروج از آن را صادر کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اشاره کرد که ایران مانع از دسترسی بازرسان آژانس به سایت مشکوک دیگری شده که دلایلی مبنی بر فعالیت‌های پیشین هسته‌ای اعلام نشده در آن وجود دارد.

به گفته مسئولان آمریکایی ترامپ در این نشست از معاونان ارشد در زمینه امنیت ملی، درباره گزینه‌های احتمالی پیش‌روی ایالات متحده و چگونگی واکنش آمریکا به ایران سئوال کرده بود.

از سویی و بنا به اظهارات مقام‌های آگاه آمریکایی، پس از آن‌که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و ژنرال میلی خطرات احتمالی تنش‌زایی نظامی را بر شمردند، دیگر مسئولان آمریکایی نشست را با این اعتقاد ترک کردند که گزینه حمله موشکی احتمالی به ایران دیگر مطرح نیست.

به گفته مسئولان آمریکایی دونالد ترامپ احتمالا به دنبال راههایی برای ضربه زدن به ایران و هم پیمانانش از جمله گروههای شبه نظامی وابسته به رژیم ایران در عراق است.

این اطلاعات همچنین آشکار ساخت که چگونه دونالد ترامپ همچنان با مجموعه تهدیدهایی جهانی در آخرین هفته‌های ریاست جمهوری‌اش مواجه است.

هر چند حمله به ایران ممکن است تاثیر خوبی بر قاعده مردمی که تا حدود زیادی با دخالت عمیق آمریکا در خاورمیانه مخالف است، نداشته باشد اما روابط با تهران را مسموم کرده به طوری که مسئله را برای جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا که برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران تلاش می‌کند مشکل‌تر و بغرنج‌تر خواهد کرد.

از زمانی که دونالد ترامپ هفته گذشته مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا و تعدادی از معاونان برجسته‌اش در پنتاگون را از کار برکنار کرده، وزارت دفاع آمریکا و دیگر مسئولان به ویژه در امنیت ملی این کشور به طور ویژه‌ای نسبت به احتمال این‌که ترامپ عملیاتی نظامی را چه به طور آشکار و یا سری علیه ایران و یا دیگر دشمنان آمریکا در پایان دوره ریاستش انجام دهد، ابراز نگرانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم