.
.
.

هشدار رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا درباره خروج‌ زودهنگام از عراق و افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا دوشنبه 16 نوامبر 2020 نسبت به تصمیم وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون برای خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق هشدار داد.

مکانل همچنین از صحن مجلس سنای آمریکا هشدار داد که تنها «اقلیتی اندک» در کنگره از خروج سریع نیروهای آمریکایی حمایت می‌کنند.

او همچنین هشدار داد که خروج سریع نیروها از عراق و افغانستان «به هم‌پیمانان ما ضربه خواهد زد و کسانی که همواره برای ما ضرر آرزو کرده‌اند را خوشحال خواهد کرد».

او افزود که ترجیحا پیامدهای خروج زودهنگام نیروهای آمریکایی بدتر از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در سال 2011 است». و ادامه داد که خروج سریع «یادآورنده خروج آهانت‌آمیز نیروهای آمریکایی از سایگون در سال 1975 است» و با عنوان دست کشیدن از شرکای‌مان در افغانستان است.

هر چند میچ مکانل در اظهاراتش به طور مستقیم دونالد ترامپ را هدف انتقاد قرار نداده اما اظهارات او در حالی مطرح می شود که گزارش‌های متعدد مقامات پنتاگون پیش‌بینی کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده این هفته و در نزدیک‌ترین زمان ممکن دستور دهد تا 15 ژانویه شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان از 4,500 به 2,500 نفر و تعداد نیروهای آمریکایی در عراق از 3000 به 2,500 کاهش یابد.

مکانل همچنین با بر شمردن دستاوردهای دولت ترامپ طی دوره 4 سال گذشته، گفت که ایالات متحده نقشی محدود اما مهم را در این 4 سال بازی کرده و این‌که خروج نیروها ممکن است به «تشویق طالبان» بیانجامد.

رهبر اکثریت جمهوری‌خوهان در ادامه گفت که «عقب‌نشینی نامنظم می‌تواند کارنامه دستاوردهای بزرگی که دولت جمع‌آوری کرده را به خطر بیاندازد».

مکانل در ادامه افزود که « در شرایط کنونی که با آن مواجهیم چیزی وجود ندارد که نشان دهد چنانچه اراده‌مان را از دست بدهیم تروریست‌ها ما را با حال خود رها خواهند گذاشت».

مخالفت میچ مکانل با دستور ترامپ در حالی است که امنیت ملی نقطه تحول تنش‌ها میان جمهوری‌خواهان در مجلس سنا و کاخ سفید در دوره ریاست ترامپ بود.در سال 2019 مجلس سنای آمریکا قانونی را به سرپرستی مکانل به تصویب رساند که نسبت به هر گونه خروج «سریع» نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان هشدار می دهد.

همچنین فرمان برای خروج نیروهای آمریکایی پس از آن صادر می‌شود که فرماندهی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا پنتاگون شاهد پاکسازی بود و مقامات برجسته دفاعی این کشور نسبت به خروج پیش از موعد نیروهای آمریکایی هشدار داده بودند که به قول آنها در پایان به کاهش فرصت‌های صلح در کشور منتهی می‌شود.

ترامپ پیش‌تر طی این‌ماه مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا را از مقامش برکنار کرد ، کریستوفر میلر را به عنوان سرپرست پنتاگون منصوب کرد.
کریستوفر میلر روز جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «وقت بازگشت به وطن فرا رسیده است» اما اشاره کرد که نبرد نیروهای آمریکایی به پایان نمی‌رسد.

او گفت «این جنگ پایان نیافته است. ما در شُرُف شکست القاعده و شرکایش هستیم در واقع این نبردی طولانی بود و فداکاری‌های بزرگی انجام دادیم و تعدادی از جنگ بیزار شدند و من یکی از آنها هستم». او همچنین افزود « همه جنگ‌ها باید پایان پذیرد. پایان دادن به جنگ‌ها به شراکت و دادن امتیاز نیاز دارد. با چالش مواجه شدیم و هر آنچه در اختیار داشتیم را در این راه ارزانی داشتیم». و«اکنون موقع بازگشت به منزل است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم