.
.
.

فرانسه احتمالا اغلب نهادهای خیریه‌ای وابسته به ترکیه را ممنوع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اینکه مقامات فرانسوی «گرگ‌های خاکستری» که از نظر پاریس یک سازمان ناسیونالیستی افراطی وابسته به ترکیه است را منحل و فعالیت اعضای آن را ممنوع اعلام کرد، پاریس تصمیم گرفته که دیگر نهادهای خیره‌ای وابسته به ترکیه را زیر ذره بین تحقیقات دقیق قرار دهد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که در اوایل ماه جاری تعدادی از افراد وابسته به نهادهای خیره‌ای ترکیه در فرانسه به چند مرکز تجمع متعلق به ارامنه در پاریس حمله کردند.

منابع اطلاعاتی فرانسه می‌گویند اگر چه حمله کنندگان به مراکز تجمع ارامنه به اسم هیچکدام از انجمن‌های رسمی و علنی وابسته به ترکیه در فرانسه انجام نگرفت اما اغلب مهاجمان از اعضای انجمن‌ها و نهادهای وابسته به آنکارا از جمله جنبش «گرگ‌های خاکستری» بودند.

از نظر قانونی فرانسه این حق را دارد که سازمان افراطی دینی یا قومی مورد حمایت دولت ترکیه در داخل خاک خود را ممنوع کند اما در عین حال قانون این کشور اجازه نمی‌دهد که همه نهادهای خیره‌ای به ویژه آنهایی که شامل قانون تاسیس «نهادهای مدنی» هستند را تعلیق یا مسدود کند.

وزارت کشور فرانسه در اوایل این ماه جنبش موسوم به «گرگ‌های خاکستری» را منحل کرد. از نظر فرانسه این یک سازمان ناسیونالیستی افراطی ترکیه‌ای است پاریس این گروه را متهم به تحریک به اعمال تبعیض و نفرت‌پراکنی و شرکت در اقدامات خشونت‌آمیز علیه کردها و ارمنی‌ها کرده است.

ژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه روز چهارشنبه 4 نوامبر در توییتر اعلام کرد که سازمان ترکیه‌ای «گرگ‌های خاکستری» به اتهام شرکت در اعتراضات خشونت‌آمیز علیه فعالان کرد و ارمنی ساکن فرانسه، به حکم دولت منحل می‌شود.

ترکیه از اقدام فرانسه بسیار خشمگین شد به طوری که وزارت خارجه ترکیه در بیانیه در واکنش به انحلال این گروه به فرانسه هشدار داد که پاسخ شدیدی خواهد داد.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد، گروه «گرگ‌های خاکستری» که پاریس به این دلیل که به ترکیه مرتبط است و دست به اقدامات خشونت‌آمیز می‌زند ممنوع الفعالیت کرده وجود ندارد و ما با قدرت به این اقدام فرانسه پاسخ می‌دهیم.

وزارت خارجه ترکیه افزود: «مشخص است که گروهی به اسم «گرگ‌های خاکستری» وجود ندارد و تصمیمات خیالی فرانسه اتخاذ شده از سوی تعداد از افراد و اقدامات آنها نمونه دیگری از نشانه‌های روحیه دوگانه و متناقض این افراد است. تصمیم دولت فرانسه درباره انحلال گروه گرگ‌های خاکستری نشان می‌دهد که در گروه محافل ارمنستان است و ما واکنش متقابل می‌دهیم حتی شدیدترین پاسخ را می‌دهیم».

ناسیونالسیت افراطی

یک منبع از وزارت کشور فرانسه با تاکید بر اینکه نهادهای وابسته به ترکیه در پاریس یا ناسیونالیست افراطی هستند یا وابسته به گروههای اسلامگرا، گفت:«چندین انجمن ترک ایدئولوژی «گرگهای خاکستری» را در بین کارمندان و افراد جامعه ترک در فرانسه نشر می‌کنند این نهادها اندیشه‌های افراطی خود را میان جامعه ترویج می کنند حتی در برخی از مساجد نیز از طریق خطبه‌های امامانشان در روزهای جمعه مشغول انتشار همین ایدئولوژی را ترویج و تبلیغ می‌کنند».

به گفته این منبع فرانسوی :«این نهادها و احزاب برای جلب جامعه ترکیه در فرانسه و اروپا از مذهب و دین استفاده می کنند ، پروژه‌ای که توسط حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان پشتیبانی و حمایت می‌شود».

فرانسه نام سازمان‌های خیره‌ای وابسته به ترکیه از قبیل «کمیته سازماندهی مسلمانان ترکیه در فرانسه» (CCMTF) ، «سازمان رسمی اسلامی ترکیه در فرانسه» (DITIB) حزب «عدالت و توسعه» در فرانسه که در سال 2015 تاسیس شد ، «ائتلاف ریاست‌های جمهوری ترکیه و انجمن‌های آنها در خارج از کشور» (YTB) و «انجمن فدراسیون فرانسه و ترکیه» و اتحادیه بین‌المللی دموکراتها (UID) که مستقیماً با اردوغان در ارتباط هستند را جز سازمان‌هایی قرار داده که احتمالا فعالیت آنها در این کشور ممنوع خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم