.
.
.

تاکید پمپئو بر ضرورت همکاری اروپا و آمریکا در مقابله با رفتارهای خصمانه ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دوشنبه 16 نوامبر 2020 در اظهاراتی به روزنامه «لفیگارو» بر ضرورت همکاری میان اروپا و آمریکا برای مقابله با رفتارهای خصمانه ترکیه در خاورمیانه تاکید کرد.

مایک پمپئو اظهار داشت « من و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اتفاق نظر داریم که رفتارهای ترکیه اخیرا بسیار خصمانه است».

پمپئو در این رابطه به حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان بر سر اقلیم ناگورنو قره‌باغ و همچنین به تحرکات نظامی آنکارا در لیبی و دریای مدیترانه اشاره کرد.

از سویی پمپئو همچنین افزود که هنوز لازم است اقداماتی انجام شود تا بتوان از عدم «مشکل‌آفرینی» ایران برای منطقه خاورمیانه اطمینان حاصل شود.

این اظهارات پمپئو در حالی مطرح می‌شود که او تور بین‌المللی شامل تعدادی از کشورها را به منظور رایزنی درباره مسائل مهمی و در مقدمه آنها مبارزه با تروریسم، فعالیت‌های ایران در برهم زدن امنیت و ثبات منطقه و علاوه بر آن آزادی‌های دینی، آغاز کرده است.

پمپئو در پیامی بر شبکه «توئیتر» در این‌باره توضیح داد که او تور بین‌المللی‌اش را از پاریس آغاز خواهد کرد.

مقامات آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که تور بین‌المللی پمپئو شامل 7 کشور خواهد بود و 10روز به طول خواهد انجامید که طی آن وزیر خارجه ایالات متحده با مقامات بلند‌پایه این کشورها ملاقات خواهد کرد.

از طرفی خبرگزاری «بلومبرگ» اعلام کرد که پمپئو وزیر خارجه آمریکا هفته‌ آینده طی سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یا دیگر اعضای دولت او دیدار نخواهد کرد، اقدامی که از سوی مقامات ترکیه آهانتآمیز تلقی شده است.

این در حالی است که پمپئو در استانبول با شخصیت‌های دینی دیدار خواهد کرد اما به آنکارا پایتخت ترکیه سفر نخواهد کرد.

در مقابل وزارت خارجه ترکیه اما آن نشست‌های پمپئو با شخصیت‌های دینی را دخالتی «بسیار نامناسب» توصیف کرده است.

یک مقام ترکیه‌ای که خواسته نامش فاش نشود به بلومبرگ گفته که « پمپئو دعوت مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه برای حضور در آنکارا طی سفر به ترکیه را نپذیرفته و از چاووش اوغلو خواسته تا برای دیدار با او به استانبول برود».

این مقام ترکیه‌ای افزود که چاووش اوغلو نیز دعوت پمپئو را نپذیرفته و از بی‌اعتنایی پمپئو و اجتناب او از سفر به آنکارا پیش از ترک پستش در وزارت خارجه آمریکا، ابراز ناراحتی کرده است.

شایان ذکر است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی این تور بین‌المللی به کشورهای فرانسه، ترکیه، گرجستان، اسرائیل، سعودی، امارات و قطر مسافرت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم