.
.
.

آلمان؛ بایدن ممکن است برنامه خروج نیروهای آمریکا از کشورما را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با جلب شدن انظار جهانیان به دولت آینده آمریکا و فراخوان سه‌شنبه 17 آلمان و فرانسه از جو بایدن رئیس جمهوری منتخب برای احیای هماهنگی‌های مشترک در شماری از مسائل، انگرت کرامپ کارینباور وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که چه بسا بایدن در برنامه ترامپ اعلام شده در تابستان گذشته برای کاستن از شمار زیادی از نیروهای آمریکا در آلمان، تجدید نظر کند.

او افزود: «ما از دموکرات‌ها در جریان کمپین انتخاباتی شنیدیم که آنها در صدد تجدیدنظر جدی در این برنامه هستند.»

وزر دفاع آلمان گفت: «دستکم شانسی برای تغییر این برنامه وجود دارد و خواهیم دید که آیا این امر بدین معنا خواهد بود که تمامی این طرح، کان لم یکن تلقی خواهد شد یا صرفا تغییری در قسمت‌هایی از آن انجام خواهد گرفت.»

تنش میان ترامپ و برلین

نزدیک به 34500 سرباز آمریکایی در آلمان حضور دارند ولی دولت ترامپ در صدد رساندن این تعداد به 9500 نفر است.

شایان توجه است که روابط ترامپ با برلین شاهد بروز تنش‌هایی بود؛ بویژه بعد از موضع تابستان گذشته ترامپ مبنی بر بازگردادن نیمی از نیروهای آمریکا از آلمان بخاطر «پشت کردن این کشور» به تعهدات مالی خود در پرداخت سهم خویش در ناتو و تعامل «ناخوشایند» با آمریکا در عرصه تجاری.

ترامپ در آن برهه گفته بود که انتشار نیروهای آمریکا در آلمان متضمن «هزینه‌های کلان برای آمریکا است» آنهم در حالی که برلین به اختصاص دادن 2% از در آمد ملی خود به موضوع دفاع عمل نمی‌کند که مقدار نیز بسیار ناچیزی است.

ترامپ همواره بر ضرورت تقسیم هزینه‌ها به شکلی بهتر میان شرکای آمریکا در ناتو تاکید کرده و انتقاداتی را در این راستا متوجه مسئولان دولت آلمان ساخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم