.
.
.

چگونه گروه «سرنیزه» معاون رهبر القاعده را در تهران کشت و چرا ایران خبر را تکذیب کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز دوشنبه 16 نوامبر در گزارشی جدید نوشت، سه ماه پیش گروه «سرنیزه» وابسته به موساد اسرائیل، موفق شدند با ورود به داخل ایران «ابومحمد المصری» معاون رهبر القاعده را در تهران به قتل برسانند.

به نوشته این روزنامه این عملیات بنا به درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا انجام گرفت.

نیویورک تایمز با تاکید بر صحت گزارش قبلی خود به نقل از مقامات اطلاعاتی سابق و فعلی ایالات متحده آمریکا نوشت، ابومحمد المصری و دخترش مريم در هفتم اوت هنگامی كه او در حال رانندگی در یکی از محله‌های تهران بود، به ضرب گلوله گروه «سرنیزه» کشته شدند.

رسانه‌های ایران در آن زمان گزارش دادند که این دو قربانی یک استاد تاریخ لبنانی به نام حبیب داود و دخترش بودند. البته منابع لبنانی پس از انتشار خبر اعلام کردند که هیچ اثری از استادی با این مشخصات در لبنان دیده نشده است.

این در حالی است که از تاریخ 7 اوت تا روزی که روزنامه نیویورک تایمز خبر کشته شدن عبدالله احمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری به همراه دخترش مریم همسر حمزه بن لادن فرزند اسامه بن لادن منتشر کرد، هیچگونه خبری از سوی رسانه‌های ایران در باره قتل المصری منتشر نشده بود.

ابو محمد المصری معاون ایمن الظواهری است که پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده در سال 2011 به دست نیروهای آمریکایی در ابوت آباد پاکستان، به عنوان رهبر القاعده تعیین شد.

ابومحمد المصری یا عبدالله احمد عبدالله که مقام دوم القاعده است، از سوی ایالات متحده آمریکا به دست داشتن در بمب گذاری و حمله به سفارتخانه‌های این کشور در نایروبی و دارالسلام در سال 1998 متهم است. در آن هجوم تروریستی 224 نفر کشته و بیش از 5000 نفر دیگر زخمی شدند.

طبق این گزارش ابومحمد المصری و مریم همسر حمزه بن لادن در یک عملیات مشترک که توسط سازمان‌های اطلاعاتی سیا و موساد اسرائیل تدارک شده بود، کشته شدند.

المصری معاون ایمن الظواهری رهبر القاعده و به عنوان بزرگترین شخصیت فعال القاعده پس از رهبر این شبکه به شمار می‌رود. المصری همچنین به دلیل داشتن روابط خانوادگی با خانواده بن لادن شخصی مهم و بسیاری از اسرار و رازهای این شبکه را با خود دارد. به همین دلیل FBI مبلغ 10 میلیون دلار به عنوان پاداش برای کسی که اطلاعاتی در باره محمد المصری ارائه دهد تا منجر به دستگیری یا قتل او گردد، تعیین کرده بود.

چرا وزارت خارجه ایران خبر کشته شدن محمد المصری را رسما تکذیب کرد؟

برغم انتشار این خبر و سکوت رسانه‌های وابسته به القاعده در باره کشته شدن محمد المصری که برخی آن را نشانه‌ای از صحت خبر دانستند، اما ایران خبر کشته شدن معاون رهبر القاعده در قلب پایتخت خود را تکذیب کرد. وجدان عبدالرحمن عفراوی کارشناس در امور ایران در مصاحبه با العربیه در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت خارجه ایران خبر قتل مقام دوم القاعده در قلب تهران را به سرعت تکذیب کرد در صورتی که رسانه‌ای معتبر مانند نیویورک تایمز به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا در دو نوبت خبر را منتشر کرد؟ گفت: «ایران با القاعده دارای روابط بسیار عمیق و ریشه‌ای است این روابط از اوایل دهه هشتاد میلادی آغاز شد و بسیاری از رهبران القاعده در ایران سکونت دارند کسانی چون حمزه بن اسامه بن لادن و سیف الاسد بن لادن و برخی از دختران اسامه بن لادن و افرادی در سطح رهبری القاعده مانند محمد المصری که اخیرا ترور شد، در تهران بودند. رژیم ایران هنوز هم به القاعده کمک می‌کند. القاعده و ایران بر اساس اندیشه اسلام سیاسی و دشمنی با آمریکا متحد استراتژیک محسوب می‌شوند اما اینکه ایران چرا این موضوع را انکار کند در واقع این مسئله اول به رفتار رژیم تهران بر می‌گردد که همواره ارتباط خود با گروه‌های تروریستی را انکار کرده است. دوم رژیم ایران طی چهل سال عمر خود که سراسر خشونت و ترور بوده، هیچگاه اعتراف به فعالیت تروریستی نکرده است. ایران می‌خواهد هم در قالب یک دولت با جهان تعامل کند و هم برای تحقق اهداف خود به اقدامات تروریستی ادامه دهد بنابرین ناچار است که برای تعامل با جهان کمک و حمایت از تروریسم را آشکار نکند. دلیل دیگر، نگرانی رژیم تهران از واکنش جامعه جهانی است که به شدت با اعمال تروربیستی القاعده و گروه‌های اسلامگرا به خصوص در شرایط کنونی مخالفت می‌کند».

او افزود: «رژیم ایران به حمایت گروه‌های تروریستی فرقه گرا مانند شبه نظامیان حوثی و حزب الله لبنان و غیره متهم است لذا نمی‌تواند در این شرایط که به دلیل حمایتش از فعالیت‌های تروریستی و تخریبی در منطقه مورد مورد تحریم و انزوای منطقه‌ای و بین المللی قرار گرفته است، به پناه دادن به دومین مقام القاعده که بزرگترین شبکه تروریستی جهان است، اعتراف کند».

گفتنی است که سازمان اطلاعاتی آمریکا CIA و دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، هنوز به طور رسمی در مورد کشته شدن عبدالله احمد عبدالله اظهار نظر نکرده‌اند. این درحالی است که وزارت امور خارجه ایران ادعای ترور وی را رد کرد و آن را «سناریوی هالیوود که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها» تدارک دیدند، توصیف کرد.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است که عملیات قتل محمد المصری توسط دو فرد مسلح موتور سوار صورت گرفت. ابومحمد المصری هنگامی که به همراه دخترش در یک خودروی رنو سفید رنگ در یکی از محله‌های تهران در حال رانندگی بود، مورد حمله دو فرد مسلح که با موتورسیکلت بودند قرار گرفت. افراد مسلح 5 گلوله به سوی او و دخترش شلیک کرده و هر دو را از پای درآوردند. طبق گزارش نیویورک تایمز، المصری در منطقه ​​«پاسداران» در تهران زندگی می‌كرد.

نیویورک تایمز نوشت، ترور ابومحمد المصری در تهران که شبیه ترورهای پی در پی دانشمندان ایران بین سال‌های 2009 تا 2012 در خیابان‌های تهران است، بار دیگر خاطره آن ترورها را در اذهان زنده کرده است.

گفتنی است که ایران در آن سال‌ها عوامل موساد اسرائیل را به ترور دانشمندان هسته‌ای خود متهم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم