وزارت زراعت افغانستان: قاچاق زعفران هنوز هم ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت زراعت(کشاورزی) افغانستان به تازگی با نشر اعلامیه‌ای نوشت، هنوزهم قاچاق زعفران از کشورهای همسایه به این کشور وجود دارد.

انورالحق احدی سرپرست این وزارت گفته است: «با وجودی که واردات زعفران و پیاز آن، به اساس حکم رییس جمهور متوقف است، اما هنوزهم گزارش‌هایی مبنی بر قاچاق زعفران از کشورهای همسایه به افغانستان وجود دارد».

احدی از وزارت مالیه(دارایی) افغانستان خواست در زمینۀ فعال‌سازی اسکنرها در گمرک‌ها که در جلوگیری از قاچاق زعفران مؤثر است همکاری کند.

او از نهادهای امنیتی افغانستان نیز خواستار کنترل محموله‌های وارداتی و همکاری بیش‌تر در جلوگیری از قاچاق زعفران شد.

احدی علاوه کرد: «در حال حاضر افزایش تولید و ایجاد مراکز پروسس، ایجاد لابراتوار کنترل کیفیت، آموزش دهقانان و برخی از موارد دیگر قدم‌های اساسی است که وزارت زراعت برداشته است، اما با وجود پیش‌رفت‌هایی در سکتور زعفران، مشکلات پایین بودن تولیدکننده‌گی مزارع، کمبود مراکز معیاری پروسس و قاچاق زعفران وجود دارد».

از سوی دیگر، زعفران افغانستان یکی از با کیفیت‌ترین زعفران‌های جهان است و دولت این کشور نیز تلاش دارد که میزان تولید آن را با گذشت هر سال افزایش دهد.

هرچند زعفران کاران افغان در گذشته از قاچاق زعفران به ایران شدیداً شکایت داشتند که دولت افغانستان نیز مبارزه جدی‌اش را در این مورد آغاز کرد و واردات زعفران و پیاز آن را به این کشور ممنوع اعلام نمود.

گفتنی است که در این روزها ششمین جشنواره گل زعفران در شهر هرات در غرب افغانستان برگزار شده است که براساس اعلامیه‌ای وزارت صنعت و تجارت این کشور، پیش بینی می‌شود که امسال تنها در ولایت هرات حدود 20 تن زعفران بدست خواهد آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم