.
.
.

رئیس‌جمهوری قبرس: سفر اردوغان به قبرس شمالی تحریک‌آمیز و غیرقانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«نیکوس آناستاسیادس» رئیس‌جمهوری قبرس (یونانی‌نشین) روز یکشنبه 15 نوامبر 2020 در بیانیه‌ای به سفر رجب طیب اردوغان به جمهوری قبرس شمالی (ترک نشین) به شدت واکنش نشان داد و رئیس‌جمهوری ترکیه را به بی توجهی به قوانین بین‌المللی متهم کرد.

در این بیانیه آمده است که «ترکیه و رئیس‌جمهورش تلاش دارند واقعیت را تحریف کنند و آنکارا با اقدامات این چنینی به قوانین بین‌المللی بی احترامی می‌کند.»

او همچنین قبرس شمالی را منطقه اشغالی به دست ترکیه نامید و گفت که ترکیه سعی دارد مسأله جدایی قبرس شمالی را به عنوان یک دستاورد برای خود رقم بزند و از این رو دست به اقدامات تحریک‌آمیز می‌زند.

اردوغان امروز با سفر به قبرس شمالی در مراسم سی‌و‌هفتمین سالگرد تأسیس جمهوری قبرس شمالی شرکت کرد و گفت که دو جمهوری شمالی و جنوبی برای رسیدن به یک حاکمیت مشترک و عادلانه گفت‌و‌گو کنند.

پیشتر در واکنش به ادامه اختلافات میان قبرس و ترکیه اتحادیه اروپا ضمن اتهام آنکارا به «تشدید» اختلافات، حفاری‌‌های ترکیه در میادین گازی مقابل سواحل قبرس را محکوم کرد.

با محکومیت حفاری‌های ترکیه در میادین گازی مقابل سواحل قبرس از سوی اتحادیه اروپا این منطقه وارد فاز تازه‌ای از بحران شده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اعتقاد به این‌که این حفاری‌ها با منطقه اقتصادی قبرس که عضو اتحادیه اروپا است تداخل دارد، بارها از ترکیه خواسته‌اند تا حفاری‌های نفت و گاز در مقابل سواحل قبرس را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم