.
.
.

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان افغانستان و شرکت زیمنس در بخش انرژی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تفاهم‌نامه همکاری میان افغانستان و شرکت انرژی «زیمنس» دوشنبه 16 نوامبر در ارگ ریاست جمهوری این کشور امضا شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت، انرژی تنها زیربنای زیربنا نه، بلکه سرمایه‌گذاری بالای تمام پیشرفت‌ها و توسعۀ بشری، اجتماعی و مالی است.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی اضافه کرد: «ما افغانستانِ خواهیم ساخت که شهروندان آن نه تنها برای خانه‌ها و دفاتر، بلکه برای تولیدات، زراعت، صنعت و خدمات شان، برق مطمئن و پایدار داشته باشند».

او علاوه کرد، افغانستان ظرفیت بلند تولید انرژی، گاز طبیعی و منابع فراوان دارد که ضمن انکشاف و استفاده موثر از آن، سیستم معیاری برق را ایجاد خواهد کرد.

محمد اشرف غنی اظهار کرد: «خوشحالیم که کمپنی انرژی زیمنس، نقش تسهیل کننده را در سطح منطقه بازی کرده و دسترسی به برق آسیای مرکزی بیشتر تسهیل خواهد بخشید».

رئیس جمهوری افغانستان گفت، دولت این کشور به منابع تولید انرژی آفتابی، بادی و آبی توجه خاص خواهد کرد.

غنی بیان کرد، افغانستان با داشتن موقعیت راهبردی و ظرفیت بلند تولید انرژی و انتقال آن، نیازمندی آسیای جنوبی را مرفوع کرده می‌تواند.

او تاکید کرد: «ما به خاطر پیشرفت همه‌جانبه و رفاه هم‌وطنان، می‌خواهیم در بخش‌های صنعت، زراعت و سایر بخش‌ها، دسترسی دوامدار به انرژی داشته باشیم».

از سوی دیگر، کریستین بروک رئیس عمومی شرکت انرژی زیمنس از طریق «ویدئو کنفرانس» گفت: «ما در زمینه دسترسی افغانستان به انرژی پایدار، مطمئن و قابل تجدید همکاری و تلاش خواهیم کرد. افغانستان را به انرژی قابل تجدید تجهیز و آن را به مرکز انتقال انرژی به منطقه مبدل خواهیم نمود».
بروک ادامه داد: «ما می‌خواهیم که زنجیرۀ ارزش انرژی را در افغانستان تحت پوشش قرار دهیم و سیستم موثر و پایدار دسترسی به انرژی برق را ایجاد کنیم».
شایان ذکر است که تفاهم‌نامه همکاری میان افغانستان و شرکت آلمانی «زیمنس» در بخش انرژی در شرایطی امضا شده که کمبود انرژی یکی از مشکلات جدی این کشور است.