امرالله صالح: مهاجمان با پوشیدن لباس‌های شیک وارد دانشگاه کابل شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 16 نوامبر اعلام کرد، مهاجمان با پوشیدن لباس‌های شیک و همنوع با لباس دانشجویان وارد این دانشگاه شده بودند.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «عضو دوم هسته طراح حمله بالای پوهنتون کابل به اسم احمد که به پکیتا رفته بود در درگیری با قوای شجاع امنیتی ما کشته شد. عضو سوم این هسته دستگیر گردید و تا ساعات دیگر به کابل انتقال می‌گردد. دوسیه و قضیه به سرعت در حالت انکشاف است. شما را پی‌درپی در جریان قرار خواهیم داد».

Advertisement

صالح اضافه کرد: «به اساس اعتراف‌های عادل آنها ده روز قبل از حمله پوهنتون را بررسی کرده بودند. متوجه شده بودند که آدم‌های با سر و وضع شهری و بهتر در دروازه ورودی مورد شک قرار نمی‌گیرند و تلاشی جدی نمی‌شوند. به همین دلیل آنها با پوشیدن لباس‌های همنوع با محصلین شیک پوش یکی پی دیگر داخل می‌شوند و بیک‌های شان تلاشی نمی‌شود. قرار این بوده که اگر بیک نفر اول تلاشی شود نفر دوم باید پولیس را فیر تفنگچه عاجل از پا درآورد».

به گفته امرالله صالح، اکنون هویت انتحارکننده‌ها افشا شده است و خانواده شخص انتحارکننده زیر نظارت ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در ادامه نوشته‌اش به دو مرکز دینی در کابل نیز اشاره کرده و نوشته است: «به دوتا مرکز تدریس دینی در منطقه بگرامی(کابل) که زیر پوشش مدرسه درین آواخر تبلیغ برای طالب می‌کردند و سرنخ شان به استخارات همسایه می‌رسد واضح و مستقیم هشداریه صادر گردید که لیست تمام طلب‌العلم خود را به نهادهای مشخص دولت افغانستان شریک سازند زیرا گزارشات زیادی وجود دارد که دشمن می‌خواهد از محراب و نام مقدس مسجد برای اخفا و پنهان سازی اعمال ابلیس گونه‌ای خود استفاده نمایند».

گفتنی است که امرالله صالح به تاریخ 14 نوامبر 2020 اعلام کرده بود، هسته طراح حمله بالای دانشگاه کابل دستگیر شد که او دانشکده شرعیات را تا صنف سوم خوانده است.

صالح گفته بود: «کسی که طراح است عادل ولد محمد عارف نام دارد که فاکولته شرعیات را تا صنف سوم خوانده است و بعدا توسط ثناوالله عضو سابقه‌دار شبکه حقانی جذب گردیده است و تا اینکه این جنایت را انجام داده است».

مهاجمان مسلح پیش از ظهر دوشنبه 2 نوامبر 2020 بالای دانشگاه کابل حمله کردند که درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی افغان پس از شش ساعت و با کشته شدن سه مهاجم پایان یافت. در این حمله 22 نفر کشته شدند و 40 نفر دیگر زخم برداشتند.

گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کردند، اما گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم