.
.
.

ایمن الظواهری کیست؛ آیا رهبر القاعده واقعا مرده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی رسانه‌ها وابسته به القاعده در شبکه‌های اجتماعی، از قبیل «حراس الدین» شاخه القاعده در سوریه طی 2 روز گذشته از مرگ ایمن الظواهری رهبر گروه القاعده خبر داده‌اند.

«حراس الدین» نوشت، چندین هفته است که ارتباط القاعده شاخه سوریه با ایمن الظواهری قطع شده است. این سایت نوشت احتمالا رهبر القاعده فوت کرده است. البته برخی فعالان اسلامگرا در شبکه‌های اجتماعی انتشار خبر مرگ ایمن الظواهری را دروغ و شایعه خوانده‌اند.

این رسانه وابسته به القاعده همچنین نوشت ایمن الظواهری در ارتباط خود با شاخه القاعده از آنها خواسته بود که از برخورد نظامی با هیئت تحریر الشام خودداری کنند.

خبر مرگ ایمن الظواهری از برخی رسانه نزدیک به القاعده همزمان با انتشار گزارشی از نشریه نیویورک تایمز در باره قتل عبدالله احمد عبدالله ملقب به ابومحمد المصری مرد شماره دوم القاعده، توسط مأموران اسرائیلی در تهران منتشر شده است.

وزارت امور خارجه ایران خبر کشته شدن نفر دوم القاعده در پایتخت این کشور را تکذیب کرده است.

رسانه‌های نزدیک به القاعده اعلام کردند که لظواهری به علت بیماری سرطان کبد فوت کرده است.

بن لادن و ايمن الظواهرى
بن لادن و ايمن الظواهرى

ایمن الظواهری رهبر القاعده در سال 2011 پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر و موسس این گروه در پاکستان به دست کماندوهای آمریکایی، به عنوان رهبر القاعده معرفی شد .

ایمن الظواهری کیست؟

نام کامل او ایمن محمد ربیع مصطفی عبدالکریم الظواهری است او از یک خانواده معروف و بزرگ است که در روستای کفر الشیخ الظواهری در شهر ههیا در استان «الشرقيه» واقع در شمال مصر اقامت گزیدند. پدر ایمن الظواهری دکتر محمد ربیع الظواهری، استاد داروسازی در دانشکده پزشکی ، دانشگاه عین شمس بود که در سال 1995 درگذشت. برادر او محمد محمد ربیح الظواهری ملقب به ابو ایمن المصری است و از رهبران سازمان جهاد و القاعده است. برادر کوچکتر او حسین الظواهری ، مهندس برنامه ریزی است. او همچنین خواهری دارد به نام هبه الظواهری که استاد انکولوژی در انستیتوی ملی سرطان در دانشگاه قاهره است.

یکی از پدربزرگ‌های ایمن الظواهری شیخ محمد الآحمدی الظواهری است که شیخ 29 ام الازهر الشریف است که رهبریمذهبی الازهر را در سال 1929 به عهده گرفت و موسس دانشگاه الازهر و دارالنشر و مجله الازهر بود.

اما پدربزرگ مادری او، عبدالوهاب عزام ، یکی از مشهورترین نویسندگان و ادیبان مصر است ، او استاد ادبیات دانشگاه «الشرقیه»، رئیس دانشکده هنر دانشگاه قاهره و عضو آکادمی زبان عربی در قاهره بود.

پسر عموی پدربزرگ مادری الظواهری نیز عبدالرحمن عزام که اولین دبیرکل اتحادیه عرب بود. عموی مادرش محفوظ عزام وکیل دادگستری، رئیس حزب کارگر مصر و عموی مادرش سالم عزام ، دبیر شورای اسلامی اروپا است.

عبدالرؤوف أمير الجيش یکی از دوستان نزدیک الظواهری در مصاحبه با العربیه گفت ایمن الظواهری که یک پزشک بود، در اواخر دهه شصت میلادی قبل از پیوستن به دانشکده پزشکی که در سال 1975 از آن فارغ التحصیل شد، به سازمان الجهاد پیوست. او گفت برخلاف آنچه در برخی رسانه‌ها گزارش شد به اخوان المسلمین نپیوست، اما در گروهی بود که آمیزه‌ای از اندیشه‌های سلفی و جهادی را داشتند.

عبدالرؤوف أمير الجيش دوست قدیمی ایمن ال//واهرد


ایمن الظواهری در سال 1981 به اتهام انبار اسلحه غیرقانونی در مصر بازداشت و به سه سال زندان محکوم شد او در سال 1985 از زندان آزاد شد.او در نیمه دوم دهه هشتاد برای مشارکت در جنگ افغانستان علیه اتحاد جماهیر شوروی سفر کرد و از همانجا با بن لادن آشنا شده و به القاعده پیوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم