.
.
.

پمپئو: واشنگتن هفته آینده تحریم‌های گسترده‌تری علیه تهران وضع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا روز یکشنبه 15 نوامبر 2020 اعلام کرد که واشنگتن هفته آینده تحریم‌های گسترده‌تری علیه تهران وضع می‌کند.

پمپئو گفت که این تحریم‌ها به دلیل سرکوب سیاسی مخالفان بر ایران وضع می‌شود و توضیح داد که ایران هنوز اجازه انجام تحقیقات درباره کشتار معترضان در سال میلادی گذشته را نمی‌دهد اما واشنگتن به پیگرد عاملان کشتار معترضان ایرانی ادامه خواهد داد.

همزمان با اولین سالگرد اعتراضات نوامبر 2019 (آبان 1398) نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران ایران اقدام به بیشتر کردن گشت‌های بازرسی و حضور چشمگیر در خیابان‌های اصلی کرده تا مانع شکل‌گیری مجدد اعتراضات شوند؛ اعتراضاتی که حدود 1500 نفر در آن کشته و هزاران نفر هم دستگیر شدند. تعدادی از این دستگیرشدگان با خطر اعدام و زندان‌های طولانی مدت مواجه هستند.

سازمان حقوق بشر اهواز هم روز یکشنبه 15 نوامبر اطلاعات جدیدی از کشتار معترضان به ویژه در اهواز و شهرهای پیرامون فاش و جزئیات بیشتری درباره کشتار ماهشهر و قربانیان آن منتشر کرد. براساس گزارش این سازمان در اعتراضات نوامبر 2019 حدود 170 شهروند عرب توسط سپاه و دیگر نهادهای امنیتی کشته و بیش از 2500 شهروند عرب هم بازداشت شدند.

پایگاه خبری اکسیوس به نقل از منابع اسرائیلی روز یکشنبه 8 نوامبر 2020 گزارش کرد که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با همکاری تل‌آویو و برخی کشورهای حوزه خلیج عربی تا آخرین روز کاری‌اش در 20 ژانویه 2021 به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران ادامه خواهد داد.

در همین راستا الیوت آبرامز مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه به تل‌آویو سفر کرد تا با بنیامین نتانیاهو و مئیر بن شبات نخست وزیر و مشاور امنیت ملی اسرائیل و همچنین بنی گانتس وزیر دفاع و گابی اشکنازی وزیر امور خارجه این کشور دیدار و درباره برنامه تحریم‌ها گفتگو کند.

دولت آمریکا می‌خواهد تا آخرین روز کاری خود به سیاست فشار حداکثری بر تهران ادامه دهد و کار را برای بازگشت مجدد جو بایدن به توافق برجام دشوار یا ناممکن کند. دولت ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شد.

الیوت آبرامز در هفته‌های گذشته فاش کرد که دولت آمریکا می‌خواهد تا آخرین روز کاری‌اش در 20 ژانویه، هر هفته یک بسته تحریمی علیه ایران وضع کند.

منابع اسرائیلی گفته‌اند که تحریم‌های پیش‌بینی شده ارتباطی با برنامه هسته‌ای ایران ندارند، زیرا که پیش‌بینی می‌شود دولت جو بایدن برای ممکن کردن بازگشت به برجام تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق یا لغو کند. از این رو تحریم‌های جدید برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت ایران از تروریسم و سازمان‌های تروریستی و همچنین نقض حقوق بشر در ایران را هدف قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم