.
.
.

طرف‌های سیاسی لیبی درباره پست‌های کلیدی دولت آینده خود به توافق می‌رسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طرف‌های سیاسی لیبیایی‌ شرکت کننده در پایتخت تونس شامگاه شنبه 14 نوامبر اعلام کردند، در مورد توزیع پست‌های کلیدی دولت انتقالی و موقت این کشور تا فرا رسیدن انتخابات و تشکیل یک دولت قانونی که با رای مردم قدرت را به دست بگیرد، به توافق رسیدند. این پست های کلیدی بر سه منطقه مهم و استراتژیک در لیبی بیت شخصیت های سیاسی تقسیم و با توافق آنها امور سیاسی کشور اداره خواهد شد.

طبق منابع سیاسی لیبیایی شرکت کننده در کنفرانس تونس، اعضای دولت جدید تا دو روز دیگر اعلام و روند اداره کشور به صورت مرحله انتقالی تا برگزاری انتخابات آغاز خواهد شد.

یک منبع از کمیته گفت‌وگوها در تونس به العربیه گفت، شرکت کنندگان در گفت‌وگوها در مورد توزیع مناصب و پست‌های کلیدی، اختیارات اجرایی بین شورای ریاست جمهوری و دولت وحدت ملی به تفاهم رسیدند.

طبق این منبع نمایندگان منطقه طرابلس (غرب لیبی) از سمت ریاست شورای ریاست جمهوری منطقه بریقه در شرق لیبی منصرف شدند به شرط اینکه سمت نخست وزیری را کسب کنند.

در باره نمایندگان منطقه جنوبی نیز توافق شده که را در دو بخش طرابلس و بنغازی برای خود کسب کنند.

البته این منبع وجود برخی اختلاف نظرها در میان شرکت کنندگان در کنفرانس تونس در باره مکانیزم انتخاب افراد برای مناصب و پست‌های کلیدی و همچنین دایره اختیارات شورای ریاست جمهوری را پنهان نکرد، به ویژه که شورای ریاست جمهوری این حق را دارد تا همه وظایف فرمانده عالی ارتش و فرماندهان سطوح دیگر نهادهای نظامی را تعیین کند. شرکت کنندگان هنوز در باره این بند به توافق نرسیده‌اند. قرار است جلسه گفت‌وگوها امروز یکشنبه بار دیگر از سرگرفته شود.

عقيلة صالح
عقيلة صالح

با نزدیک شدن طرف‌های سیاسی لیبی به توافق کلی نام چند شخصیت لیبیایی برای تصدی پست‎های کلیدی مانند ریاست پارلمان برجسته شده است. یکی از این نام‌ها عقیله صالح سخنگو و رئیس پارلمان کنونی که دوره ان پایان یافته است. و دیگری عبدالجواد العبیدی مشاور رئیس دادگاه تجدیدنظر وعبدالمجید سیف النصر سفیر لیبی در مراکش، عمر ابو شریده معاون وزیر دفاع فعلی حکومت الوفاق و صلاح الدین النمروش هستند این افراد برای تصدی پست ریاست پارلمان مطرح شده‌اند.

فتحی پاشا
فتحی پاشا


برای ریاست دولت انتقالی یا حکومت موقت، فتحی باشا شخصیت سیاسی با نفوذ در دولت طرابلس و معروف به نزدیکی با ترکیه، أحمد معيتيق، عبدالحميد دبيبه و محمد المنتصر به عنوان نامزدهای مطرح برای ریاست حکومت معرفی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم