.
.
.

ضرب‌الاجل آذربایجان برای عقب‌نشینی ارمنستان از قره‌باغ؛ باکو از کلیساها حفاظت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آذربایجان تا 25 نوامبر جاری به ارمنستان مهلت داد تا از منطقه نزدیک به قره‌باغ عقب‌نشینی کند.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان قول داد که با به کنترل دولت درآمدن مناطقی که پیشتر زیر سیطره ارمنستان بود، از کلیساهای مسیحی حفاظت خواهد شد.

دفتر علی‌اف تأکید کرد که این تعهد رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی به ولادمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه ابراز شد که هم‌اکنون در حال انتشار نیروهای پاسدار صلح در مناطقی است که به موجب توافق به جنگی 7 هفته‌ای میان ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ خاتمه داد.

به گزارش فرانس‌پرس، در پی امضای توافق آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان زیر نظر روسیه که به منازعه ایجاد شده میان طرفین از اواخر سپتامبر گذشته بر سر منطقه قره‌باغ پایان داد، اهالی روستاهای این منطقه که باید روز یکشنبه 15 نوامبر مناطق سکونت تحویل نیروهای باکو بدهند، شنبه 14 نوامبر اقدام به آتش‌زدن منازل خود کرده و سپس به سوی ارمنستان گریختند.

نیروهای ارمنی‌تبار از پایان جنگ‌های جدایی‌طلبانه سال 1994، منطقه ناگورنو قره‌باغ را زیر کنترل خود داشتند.

نبردها میان طرفین در اواخر سپتامبر گذشته از سر گرفته شد و با توافقی پایان گرفت که به موجب آن آذربایجان بر این منطقه کنترل یافته و می‌تواند بخش‌هایی از آن را در کنترل خود داشته باشد که در جریان جنگ بر آن‌ها سیطره یافته‌ است.

شهر کالبحار، از اولین مناطق تسلیم شده به آذربایجان در روز یکشنه 15 نوامبر است که کلیسای مشهور دادفانک تابع کلیسای ارامنه در آن قرار دارد.

یک روز پیش از تحویل منطقه، کارگران بسیاری از محتویات این کلیسا را تخلیه کرده و اهالی کالبحار نیز خانه‌های خود را از بیم سیطره یافتن نیروهای آذربایجان بر آن‌ها به آتش کشیدند.

از زمان شعله‌ور‌شدن آتش نبردها میان طرفین در اواخر سپتامبر، گذشته صدها و چه بسا هزاران تن از جنگجویان و غیرنظامیان کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم