.
.
.

نادیده‌گرفتن ملاقات با اردوغان از سوی پومپئو و ناخشنودی شدید آنکارا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه 14 نوامبر، آغاز سفر به‌ شماری از کشورها به هدف بررسی مسائلی مهم و در راس آن‌ها موضوع مبارزه با تروریسم و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و همچنین آزادی‌های دینی را اعلام کرد و در توئیت خود نوشت که نقطه آغاز این سفرها از پاریس خواهد بود.

مسئولان آمریکا جمعه 13 نوامبر تأکید کردند که سفر 10 روزه پمپئو شامل 7 کشور خواهد شد که طی آن وزیرخارجه آمریکا با رهبران این هفت کشور دیدار خواهد کرد.

نپذیرفتن دعوت وزیرخارجه ترکیه

در همین راستا بولومبرگ نوشت که پومپئو با اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه یا دیگر اعضای دولت او در جریان سفر هفته آینده‌اش به آنکارا، ملاقات نخواهد کرد که این امر از سوی مسئولان ترکیه به عنوان اهانت و بی‌احترامی تلقی گردید.

جالب این است که پومپئو در این سفر با شخصیت‌های دینی در استانبول ملاقات خواهد کرد اما به آنکارا نخواهد رفت که این امر، وزارت خارجه ترکیه را بر آن داشت که این دست ملاقات‌ها را «دخالت بیجا» توصیف کند.

به گفته یک مسئول ترک به بلومبرگ (که فاش نشدن نامش را مورد تأکید قرار داد) «پمپئو دعوت مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه را برای رفتن به آنکارا رد کرد و از وزیر خارجه ترکیه خواست تا برای ملاقات به استانبول بیاید.»

این مقام مسئول افزود که وزیر خارجه ترکیه، دعوت پومپئو را رد کرد و ناخشنودی خود را از نادیده‌گرفتن سفر به آنکارا قبل از ترک منصبش در دولت آمریکا از سوی پمپئو را ابراز داشت.

پومپئو در جریان تور 10 رو زه خود به کشورهای فرانسه، ترکیه، گرجستان، اسرائیل، سعودی، امارات و قطر خواهد رفت.