.
.
.

مسئول اروپایی: داعش در صدد فعال‌کردن شاخه‌های خود در آفریقاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هماهنگ‌کننده اروپا در امور مبارزه با تروریسم تأکید کرد که سازمان داعش دیگر از توان لازم برای اجرای عملیات پیچیده نظیر آنچه که 5 سال پیش در پاریس و بروکسل انجام داد، برخوردار نیست و این سازمان از میان رفته اما از هم نپاشیده و سعی دارد تا شعبه‌های پراکنده خود را به حرکت درآورد.

جیل دی کیرکوف در مصاحبه اختصاصی با العربیه /الحدث گفت: «5 سال پیش ما با داعشی بسیار قدرتمند روبرو بودیم که 35 هزار جنگجوی خارجی شامل 5 هزار اروپایی در صفوف آن حضور داشتند که رقم وحشتناکی است. داعش بر مساحتی برابر بریتانیا و منابع مالی هنگفتی سیطره داشت ولی هم پیمانی جهانی توانست این سازمان و باصطلاح کشور برپا شده آن را منهدم سازد.»

شاخه‌های آفریقا

او افزود: «نمی‌گویم که این سازمان از میان رفته زیرا سعی دارد دوباره از خاکستر بپا خیزد و عناصر متفرق و پراکنده خود را سامان بخشد که در آفریقا هستند. براوردهای اطلاعاتی اروپا نشان می‌دهند که داعش دیگر توان اجرای عملیات پیچیده تروریستی نظیر عملیات در تئاتر باتاکلان در پاریس یا بروکسل را ندارد.»

به گفته او پیشینه عاملان عملیات تروریستی اخیر در پاریس و وین با شخصیت پیکارجویانی که عملیات بروکسل و پاریس را در 5 سال پیس اجرا کردند، تفاوت دارد.

کیرکوف تأکید کرد: «عاملان عملیات اخیر در پاریس و وین، عضو داعش نبودند و از تروریست‌های محلی قلمداد می‌شوند که درمناطق درگیری، آموزش ندیده بودند.»

عناصر محلی

او در ادامه گفت: «عملیات تروریستی اخیر، کار عناصر محلی بود که جزو داعش نبودند؛ هر چند که داعش از چنین اقداماتی برای ابراز وجود خود استفاده می‌برد.»

به گفته او «این عناصر تروریست محلی تحت تأثیر گفتمان‌های نشر شده در اینترنت یا سخنان تندروها در زندان قرار گرفته یا در محیطی افراطی رفت و آمد داشته و از ابزارهای ساده‌ای چون چاقوی آشپزخانه در اقدامات تروریستی خود استفاده می‌کنند. ما شاهد استفاده عامل عملیات وین از مسلسل کلاشینکوف بودیم که نگران کننده است اما در هر صورت، ابزارهای تروریستی آنها از پیچیدگی کمتری در مقایسه با عملیات تروریستی باتکلان فرانسه در 2015 برخوردار است.

پاریس در 13 نوامبر 2015 در پی یک سلسله حملات شبه‌همزمان با رگبار گلوله و نارنجک علیه مراکز تفریحاتی شهر، به لرزه درآمد که طی آن 130 نفر کشته و 365 تن زخمی شدند. داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و دو تن از 10 مهاجم این عملیات از شهروندان بلژیکی و 3 تن هم فرانسوی بودند.

در ۲۲ مارس 2016 نیز تروریست‌های انتحاری داعش که همگی از شهروندان بلژکی بودند، خود را در فرودگاه بروکسل و مترو این شهر منفجر کردند که کشته شدن 32 تن را در پی داشت. پلیس تأکید کرد میان این عملیات و عملیات تروریستی پاریس در نوامبر گذشته رابطه‌ای وجود دارد.