.
.
.

محتویات تکان‌دهنده تلفن عامل حمله تروریستی نیس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که بازجویی‌ها از افراد مظنون دستگیر شده در ارتباط با حمله تروریستی هولناک 29 اکتبر گذشته در شهر نیس فرانسه ادامه دارد، داده‌های تازه‌ای در خصوص ابراهیم عویساوی عامل تونسی این حمله و قتل سه تن از حضار در داخل کلیسای تونردام شهر نیس فاش گردید.

به گفته دادستان کل مبارزه با تروریسم، عکس‌های قاتل ساموئل پتی معلم و همچنین فایل صوتی درتلفن عویساوی 21 ساله به دست آمده که او فرانسه را «کشور کفار» نامیده ‌است.

عکس‌های داعشی

به گفته دادستان کل، در تلفن این جوان تونسی که به ضرب گلوله پلیس زخمی شده، عکس‌های دیگری مربوط به سازمان داعش پیدا شده که باعث گشوده شدن پرونده قضایی در مورد «ترور و سوء قصد مرتبط با این سازمان تروریستی است.»

دفتر دادستانی، خاطرنشان کرد «در این مرحله، بازجویی‌ها در مورد کسانی که در تماس عملی با این جوان تونسی بودند و مظنون به تسهیل امور برای اقدام تروریستی هستند، در حال اجراست و تحقیقات در این خصوص است که آیا او از همدستی افراد یا حمایت از برنامه تروریستی خود در فرانسه یا ایتالیا یا تونس برخوردار شده‌ است یا نه.»

به گفته دفتر دادستانی کل مبارزه با تروریسم، عامل این حمله تروریستی، متولد 1999 در استان صفاقس تونس است و مبتلا به کووید 19 بوده و در پاریس بستری است و هنوز مورد بازجویی قرار نگرفته است.

از سوی دیگر دفتر داستانی فاش ساخت که بازجویان در تلفن عویساوی، عکس‌هایی از عبدالله انزوروف یافته‌اند که اقدام به جدا کردن سر ساموئل پتی معلم فرانسوی در 16 اکتبر در حومه پاریس کرد. آنها همچنین مسیر حرکت او از زمان خروج از تونس در 19 سپتامبر سوار بر قایق مهاجران غیرقانونی را دنبال کرده‌اند.

قرنطینه در ایتالیا و گردشگری در سیسیل

بستگان این جوان تونسی در مصاحبه با العربیه تأکید کردند که او در20 سپتامبر به جزیره لامبیدوزا رسید ولی تا 9 اکتبر در قرنطینه کشتی بود و سپس در شهر باری پیاده شد و بلافاصله دستور خروج او از خاک ایتالیا صادر گردید.

این جوان 14 روز از 12 تا 26 اکتبر را در سیسیل گذاراند و در27 اکتبر وارد رم شد و شبانه به شهر نیس رفت.

دو روز بعد از ورود به نیس بود که عملیات تروریستی خود انجام داد و دو تن از نمازگزاران و یک کشیش را در کلیسای نوتردام نیس با چاقو به قتل رساند و در پی تیراندازی پلیس، بشدت زخمی شد.

شایان ذکر است این عملیات تروریستی، سومین حمله تروریستی از آغاز سپتامبر در فرانسه است.