.
.
.

غرق‌شدن دو کشتی حامل پناهجویان در لیبی؛ 94 تن جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس امور مهاجرتی سازمان ملل‌متحد روز جمعه 13 نوامبر 2020 اعلام کرد کشتی حامل مهاجران و پناهندگان لیبیایی در سواحل نزدیک به این کشور دچار سانحه و غرق شد که در این حادثه تاکنون بیست تن جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که هنوز اجساد مهاجرانی که در حادثه روز پنج‌شنبه در همین سواحل به کام مرگ کشیده شدند تماما یافت نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت در سازمان ملل اظهار کرد که این دومین کشتی غرق شده در این سواحل است که جان مهاجران بی‌گناه را به کام مرگ کشاند. این حادثه برای یک لنج چوبی اتفاق افتاد که از شهر ساحلی سورمان، واقع در قسمت غربی طرابلس وارد دریا شده بود. مجموع افراد جان باخته در این دو حادثه به ۹۴ تن رسیده است.

صفا مهلی سخنگو و افسر ارتباطات دپارتمان مدیریت مهاجرت اظهار کرد: «ماموران حاضر در منطقه گزارش دادند که اجساد بیشتری را شب گذشته در ساحل پیدا کرده‌اند.» ماهیگیران و گارد ساحلی نیز پیشتر از کشف 31 جسد در این سواحل از جمله یک کودک خبر دادند.

مهلی همچنین افزود: «بازماندگان به جایی امن منتقل در آنجا نگه داری می‌شوند، او از مقامات خواستار رهایی آن‌ها و همچنین حمایت از نجات یافتگان در مقابل قاچاقچیان و سوداگران مهاجرت شد. ملیت بازماندگان مشخص نشده است.»

وی ادامه داد که وضعیت نا‌به‌سامان مهاجرانی که در مراکز پر ازدحام بازداشت شده‌اند، دستگیری‌های گسترده و خودسرانه آن‌ها و نیز گزارش اخاذی و حتی تجاوز در این مراکز موضوعی بسیار نگران کننده است.»

در سال جاری بیش از 900 نفر حین تلاش برای عبور از دریای مدیترانه به منظور رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

هزاران نفر دیگر نیز در دریا متوقف و بازداشت شده و به لیبی باز گردانده شده‌اند، آن‌ها اغلب از استثمار و سواستفاده و شرایط بد زندگی دست به چنین اقدامی می‌زنند.

گفتنی است با وجود ناامنی، لیبی از سال 2011 همچنان به‌عنوان یک نقطه مهم ترانزیتی برای مهاجران که به دنبال رسیدن به اروپا هستند، تبدیل شده است.