هلند: فعالان ایرانی با سفر به خارج از ‌اروپا خود را در معرض ربوده‌شدن قرار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی دستگیر شدن حبیب فرج‌الله چعب فعال عرب اهوازی تبعه سوئد در ترکیه و انتقال به ایران، رسانه‌های هلندی روز پنج‌شنبه 12 نوامبر 2020 گزارش کردند سرویس اطلاعات و امنیت عمومی این کشور به فعالان ایرانی مقیم این کشور هشدار داد با سفر به خارج از اتحادیه اروپا خود را در معرض خطر ربوده شدن، انتقال به ایران و محاکمه در این کشور قرار می‌دهند.

وبگاه NRC هلند روز پنج‌شنبه به نقل از سرویس اطلاعات و امنیت عمومی گزارش کرد فعالان ایرانی که از حکومت این کشور انتقاد می‌کنند در صورتی که به خارج از اروپا سفر کنند، خود را در معرض خطر ربوده شدن و انتقال به ایران قرار می‌دهند.

مسئولان امنیتی هلند به رادیوی محلی آرگوس گفتند که ایرانی‌های ساکن اروپا و منتقد حکومت ایران با سفر به «کشورهای تحت تاثیر نهادهای ایرانی» با خطر مواجه می‌شوند.

آرگوش گزارش کرد که این موضوع پس از دستگیری حبیب فرج‌الله کعب معروف به حبیب اسیود از سوی نهادهای اطلاعاتی ایران مطرح شد. این رهبر پیشین جنبش جنبش عربی آزادیبخش الاحواز در حال حاضر در خطر اعدام قرار دارد.

استیو بلوک وزیر امور خارجه هلند ماه گذشته هم گفت که ایران در ترور دو فعال ایران در خاک هلند در دو شهر لاهه و المیره دست داشت. در اواخر سال 2018 دولت هلند اعلام کرد ایران مسئول ترور دو شهروند ایرانی هلندی است. احمد مولی موسس جنبش عربی آزادیبخش الاحواز و محمد رضا صمدی کلاهی از چهره‌های نزدیک به مجهادین خلق قربانیان این ترورها بودند.

اتحادیه اروپا در اوایل سال 2019 بخش داخلی وزارت اطلاعات ایران را تحریم و سعید هاشمی مقدم معاون وزیر اطلاعات ایران و فردی به نام اسد الله اسدی را به دلیل انجام ترور در خاک اروپا به فهرست تحریم‌ها افزود.

به گزارش رادیو آرگوس نهادهای اطلاعاتی هلند مدت‌ها اعضای جنبش عربی آزادیبخش الاحواز را زیر نظر داشتند. 4 عضو این جنبش در دانمارک و هلند با اتهامات مربوط به جاسوسی و تروریسم در زندان به سر می‌برند.

شبکه خبر ایران روز چهارشنبه 11 نوامبر 2020 بخشی از اعترافات اجباری حبیب فرج الله کعب رئیس پیشین حرکة النضال العربی لتحریر الأهواز را پخش کرد؛ اعترافاتی که پیش از این سازمان گزارشگران بدون مرز آن را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرده بود.

در اعترافات اجباری که فعالان اهوازی به العربیه گفتند تحت شکنجه از حبیب فرج‌الله کعب معروف به «حبیب أسیود» گرفته شده او مسئولیت چندین حمله صورت گرفته در ایران را بر عهده گرفت و مدعی ارتباط با سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه شد.

ایران در ماه‌ها گذشته روند ترورها در خاک اروپا را شدت بخشید و برخی از مخالفانش مانند روح‌الله زم، جمشیدشارمهد، حبیب اسیود و چند تن دیگر را در خاک دیگر کشورها دستگیر و به داخل ایران انتقال داد.

دستگیری حبیب اسیود در ترکیه و انتقال او به ایران عمق همکاری‌های اطلاعاتی تهران و آنکارا را نشان می‌دهد و برخی تحلیلگران بر این باورند که انتقال یک شهروند سوئدی به ایران، روابط پرتنش آنکارا و اتحادیه اروپا را پرتنش‌تر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم