فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جنبش عربی آزادیبخش الاحواز: حبیب اسیود در ایران تحت شکنجه قرار دارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خلف الکعبی رئیس‌کمیته روابط خارجی جنبش عربی آزادیبخش الاحواز روز جمعه 13 نوامبر 2020 به العربیه گفت که حبیب فرج‌الله کعب معروف به حبیب اسیود که در ترکیه دستگیر و به ایران انتقال داده شد، از سوی نهادهای ایران تحت شکنجه قرار دارد.

  الکعبی تاکید کرد: «روشن و آشکار است که اسیود تحت شکنجه ناچار به اعتراف شده است و ترکیه با تحویل او به ایران مرتکب خطای بزرگی شد.»

  وبگاه NRC هلند هم روز پنج‌شنبه 13 نوامبر به نقل از سرویس اطلاعات و امنیت عمومی گزارش کرد فعالان ایرانی که از حکومت این کشور انتقاد می‌کنند در صورتی که به خارج از اروپا سفر کنند، خود را در معرض خطر ربوده شدن و انتقال به ایران قرار می‌دهند.

  مسئولان امنیتی هلند به رادیوی محلی آرگوس گفتند که ایرانی‌های ساکن اروپا و منتقد حکومت ایران با سفر به «کشورهای تحت تاثیر نهادهای ایرانی» با خطر مواجه می‌شوند.

  شبکه خبر ایران روز چهارشنبه 11 نوامبر 2020 بخشی از اعترافات اجباری حبیب فرج الله کعب رئیس پیشین حرکة النضال العربی لتحریر الأهواز را پخش کرد؛ اعترافاتی که پیش از این سازمان گزارشگران بدون مرز آن را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرده بود.

  در اعترافات اجباری که فعالان اهوازی به العربیه گفتند تحت شکنجه از حبیب فرج‌الله کعب معروف به «حبیب أسیود» گرفته شده او مسئولیت چندین حمله صورت گرفته در ایران را بر عهده گرفت و مدعی ارتباط با سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه شد.

  پیش از این ناصر عزیز مدیر دفتر رسانه‌ای جنبش عربی آزادیبخش الاحوازبه العربیه گفت:«اعترافات صورت گرفته از سوی حبیب أسیود هیچ ارزش قانونی ندارد، زیرا که به وضوح تحت شکنجه و به اجبار از او اخذ شده‌اند. بررسی ساده عکس‌های پیش و پس از ربوده شدن، آثار شکنجه و خستگی را به وضوح روی صورت آقای اسیود نشان می‌دهد.»

  او در ادامه هدف از این اعترافات را بخشی از سناریوی ایران برای اعمال فشار به کشورهای اروپایی برای تحویل دادن دیگر چهره‌های اهوازی توصیف کرد و گفت که در حال حاضر رئیس سابق و چند عضو سرشناس این حزب «به دلایل واهی» در زندان‌های دانمارک و سوئد به سر می‌برند و ایران با مجبور کردن حبیب اسیود به اعتراف کردن به دست داشتن این افراد در «عملیات تروریستی» می‌کوشد مقدمات فرستاده شدن آنها به ایران را فراهم کند.

  ایران در ماه‌ها گذشته روند ترورها در خاک اروپا را شدت بخشید و برخی از مخالفانش مانند روح‌الله زم، جمشیدشارمهد، حبیب اسیود و چند تن دیگر را در خاک دیگر کشورها دستگیر و به داخل ایران انتقال داد.

  دستگیری حبیب اسیود در ترکیه و انتقال او به ایران عمق همکاری‌های اطلاعاتی تهران و آنکارا را نشان می‌دهد و برخی تحلیلگران بر این باورند که انتقال یک شهروند سوئدی به ایران، روابط پرتنش آنکارا و اتحادیه اروپا را پرتنش‌تر خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران