.
.
.

کرونا و قطرات بزاق ناشی از سرفه که می‌توانند ویروس را منتقل کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ویروس کرونا همچنان در حال قربانی گرفتن روزانه بوده و اسرار و معماهای حول و حوش آن از زمان پیدایش در چین، دانشمندان را سر در گم ساخته که تلاش‌های خستگی ناپذیرانه‌ای را برای از میان‌بردن این پاندمی به‌خرج می‌دهند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، پژوهشی از طریق شبیه‌سازی تازه، نشان داد فردی که سرفه می‌کند می‌تواند قطراتی را تا بیش از 6 فوت پراکنده کند و هر فرد کوتاه قدتر از کسی که سرفه کرده، ممکن است در مسیر سقوط ذرات پراکنده شده از سرفه قرار بگیرد.

موضوع ذرات بزاق پرتاب‌شده در اثر سرفه در دوران پاندمی کرونا، توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرده است.

از سوی دیگر در مطالعه جدید انتشار یافته در 3 نوامبر در مجله «فیزیک مایعات» آمده است که خطر انتشار کرونا از طریق قطرات پراکنده شده در اثر سرفه، درمحیط‌های بیرونی استوایی متفاوت هستند.

یکی از پژوهشگران این تحقیق نوشته است: «چه بسا خردسالان در مقایسه با بزرگسالان، با توجه به مسیر سقوط این ذرات، بیشتر در معرض ابتلا قرار داشته باشند.»

در این تحقیق توصیه شده که «نوجوانان و بزرگسالان کوتاه قد باید فاصله بیش از 2 متر را با افراد بلندقد تر از خود داشته باشند.»

ماسک‌های طبی قادر به جلوگیری از پخش ذرات بزرگ هستند و به همین دلیل هم استفاد از آنها توصیه شده است.

پژوهندگان آژانس علوم و فناوری سنگاپور، شبیه‌سازی‌های را از مسیر حرکت قطرات پراکنده‌شده از افراد هنگام سرفه در کنار فردی که فاصله نزدیکی از او دارد، ساخته‌اند. این شبیه‌سازی با قطراتی با حجم‌های گوناگون در دمای‌های مختلف و رطوبت نسبی و سرعت باد و فواصل متفاوت بین فرد سرفه‌کننده و فردی در نزدیکی او انجام گرفته است.

بر اساس این مطالعه جدید، زمانی که سرعت وزش باد به 2 متر در ثانیه یا 4 مایل در ساعت می‌رسد، مسافتی که قطرات پراکنده شده با حجم تقریبی 100 میکرومتر و 1000 میکرومتر می توانند طی کنند به 21.6 فوت و 4 فوت پیاپی در دمای 30 درجه برسد.

برای قطره 100 میکرو متری، این مسافت حرکت از 3 فوت بدون وزش باد به 22 فوت هنگام وزیدن باد با سرعت 6.7 مایل در ساعت می‌رسد.

این تحقیق در بر دارنده برخی محدودیت‌هاست ازجمله اینکه صرفا نتایج متکی بر شبیه‌سازی‌ها است و نه آزمایش در زندگی حقیقی. هنوز میزان تاثیر دمای اطراف و رطوبت بر توان ادامه حیات ویروس کرونا روشن نیست.

گفتنی است این نخستین‌بار نیست که یکی از نمونه‌های شبیه‌سازی، نشان داده که قطرات ناشی از سرفه می‌تواند تا بیش از 6 فوت حرکت کند. پژوهشی جداگانه از قبرس که ماه مه گذشته در همین مجله انتشار یافت، نشان داد که وزش نسیم ملایم می‌تواند برخی از قطرات را تا 18 فوت هم با خود ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم