.
.
.

وزارت داخله افغانستان: طالبان تا کنون نزدیک به 50 خبرنگار را کشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور داخله افغانستان پنج‌شنبه 12 نوامبر اعلام کرد، شمار خبرنگاران که توسط طالبان کشته شده‌اند نزدیک به 50 نفر می‌رسد.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در توییتی نوشت: «با کشته‌شدن الیاس داعی، تعداد خبرنگارانی که از سوی طالبان تا اکنون کشته شده‌اند، نزدیک‌ به 50 تن می‌رسد».

آرین اضافه کرد: «این جنایات هرگز فراموش تاریخ نخواهد شد. طالبان آنقدر جنایت خلق کردند که هیچ صلحِ نمی‌تواند سرپوش رسوایی برای این گروه تروریستی باشد».

در همین حال، حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) با نشر اعلامیه‌ای نوشت، در نتیجه یک حمله انفجاری امروز پنج‌شنبه در ولایت هلمند در جنوب این کشور الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی کشته شد و برادرش مجتبی محمدی خبرنگار رادیو آلمان زخم برداشت.

در این اعلامیه آمده: «حکومت افغانستان بارها از برنامه‌هایی برای تامین امنیت خبرنگاران خبر داده است که تا حال نتیجه‌ی قابل پیمایشی را به بار نیاورده است. نی از حکومت مصرانه می‌خواهد که عاملین این جنایت ضد بشری را شناسایی و به پنجه قانون بسپارد، همچنان حکومت باید این پرونده را به‌گونه لازم بررسی کرده و نتیجه آنرا اعلان کند».

از سوی دیگر، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «ترور الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در هلمند را محکوم می‌کنیم. الیاس داعی، صبح امروز، در نتیجه‌ی ماین جاسازی شده بر موتر حامل‌اش، شهید شد. ضمن عرض تسلیت به خانواده‌ی داعی و جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان، بدون شک، ترور داعی کار دشمنان آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان است».

تا کنون کدام فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. شایان ذکر است که شنبه هفته جاری نیز یما سیاوش خبرنگار و مجری سابق تلویزیون با دو نفر دیگر در انفجار یک ماین مقناطیسی در شهر کابل جان باختند.

این حوادث در شرایطی رخ داده که افغانستان هنوزهم یکی از خطرناک‌ترین و مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم