واشنگتن: رژیم ایران شبه‌نظامیان خشونت طلب در منطقه را تامین مالی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه رژیم ایران را به حمایت مالی از گروه‌های شبه‌نظامی خشونت طلب برای بی‌ثباتی کردن منطقه متهم کرد.

سفیر آمریکا در سخنرانی خود در سازمان ملل که از طریق ویدیو ایرامن ایراد شد، با اشاره به کمک مالی ایران به شبه نظامیان تروریستی در منطقه از جمله حوثی‌ها در یمن، گفت رژیم تهران با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های شبه نظامی باعث بی‌ثباتی امنیت در منطقه و کارشکنی و سنگ اندازی در مسیر تلاش‌های صلح شده است.

Advertisement

نماینده آمریکا در سازمان ملل تأکید کرد که حوثی‌ها باید به دلیل رفتارهای جنایتکارانه خود علیه کشورهای همسایه یمن، از جمله پادشاهی سعودی پاسخگو باشند .

کرافت گفت رژیم ایران با حمایت مالی و تسلیحاتی و آموزش نظامی شبه نظامیان حوثی به خشونت‌ها در منطقه دامن می‌زند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با انتقاد از کشورهای دارای رژیم‌های استبدادی مانند، ایران، چین، سوریه و چند کشور دیگر که در شورای حقوق بشر سازمان ملل به آمریکا حمله کردند، گفت: «این هفته ایران، چین، سوریه و سایر رژیم های استبدادگر در حالی که خود به بازداشت، زندانی کردن، سرکوب، کشتن شهروندان آزادیخواه کشورهایشان ادامه می‌دهند، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از ایالات متحده و مسئله حقوق بشر آمریکا انتقاد می‌کنند».

کرافت در بخشی از سخنان خود نسبت به احتمال وقوع یک فاجعه بزرگ زیست محیطی به دلیل فرسودگی نفتکش «صافر» که در دریای سرخ لنگر انداخته و در کنترل حوثی‌هاست، هشدار داده و گفت، ممانعت حوثی‌ها از بازرسان سازمان ملل برای بازرسی یا تعمیر و اصلاح این کشتی در نهایت یک فاجعه محیط زیستی منجر خواهد شد.

گفتنی است که مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل برای یمن نیز روز گذشته در جلسه‌ای که در سازمان ملل برگذار شد، بر اهمیت اعطای مجوز برای ورود بازرسان فنی سازمان ملل متحد جهت بازرسی نفتکش صافیر تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم