.
.
.

دستگیری‌ها و سرکوب گسترده در آستانه سالگرد اعتراض‌های آبان 98

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته سازمان‌های حقوق بشری، در آستانه نخستین سالگرد اعتراض‌های 15 نوامبر 2019 ایران که در پی سرکوبگری رژیم، به کشته‌شدن بیش از 1500 تن و زخمی‌‌شدن صدها نفر و بازداشت بیش از 7 هزار نفر انجامید، نظام ایران، بازداشت‌های گسترده و تدابیر سرکوب گرانه‌ای را در سالگرد این رویداد آغاز کرده ‌است.

به گزارش منابع داخلی به العربیه نت، یگان‌های بسیج و سپاه پاسداران در سطح شهرها انتشار یافته و واحدهای حراست نهادهای دولتی به صورت تمام وقت حتی در روزهای تعطیل هم در محل کارخود حضور دارند.

دادستان کل بهبهان در جنوب غرب ایران نیز ده‌ها تن از شهروندان را به اتهام مشارکت در اعتراض‌ها احضار کرده و این افراد پیرامون اتهاماتی مربوط به امنیت ملی مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

فعالان حقوقی، احضاریه را انتشار داده‌اند که نشان می‌دهد احضار این شهروندان برای حضور در دفتر دادستان کل امری ضروری است زیرا در صورت عدم حضور تا روز چهارشنبه، عواقب بدی در انتظار آنها خواهد بود.

بر اساس این احضاریه، اتهام‌ها شامل «اخلال در نظم عمومی و تجمع غیرقانونی علیه امنیت ملی و اهانت به رهبر انقلاب» می‌شود.

این اقدام در پی گمانه‌هایی مبنی بر مشارکت افراد احضار شده در تظاهرات بهبهان در 16 ژوئیه گذشته بوده که تظاهرکنندگان طی آن در شعارهای خود خواستار برچیده‌شدن نظام و برکناری رهبر آن شده بودند.

بستگان کشته‌شدگان اعتراض‌ها

در میان این احضارشدگان، بعضی از بستگان کشته‌شدگان اعتراض‌های بهبهان در جریان سرکوب 2019 وجود دارند؛ از جمله فرزانه انصاری‌فر که خواهر فرزاد انصاری‌فر است که به ضرب گلوله پلیس در جریان تظاهرات کشته شد.

فرزانه در اعتراض‌های ژوئیه گذشته دربهبهان دستگیر شد ولی 8 روز بعد به قید کفالت از زندان اهواز آزاد شد.

جلوگیری از رفتن به آرامستان

فعالان حقوقی، مقامات بهبهان را به اقدام سرکوب‌گرانه دیگری متهم ساخته‌اند که عبارت است از تخریب جاده منتهی به آرامستان «بهشت رضوان» درحومه شهر. کلیپ‌های ویدئویی در این رابطه در شبکه‌های اجتماعی در یکشنبه گذشته نشر شد که نشان دهنده تخریب جاده از سوی مسئولان ذیربط برای جلوگیری از رفتن مردم به این آرامستان برای سوگواری برای کشته شدگان اعتراض‌ها است.

مسئولان نظام در آغاز ماه جاری اعلام کردند که رزم آیش‌های دفاعی در مراکز حساس و اصلی در 52 شهر با شرکت بیش از 200 هزار نفر برای آمادگی با احتمال شعله‌ور شدن اعتراض‌ها در سالگرد حوادث آبان 98 (شمسی) برگزار می‌شود.

غلام‌رضا جلالی رئیس سازمان دفاع غیرنظامی تأکید کرد که این تمرین‌ها از 31 اکتبر تا 31 دسامیر ادامه خواهد داشت که بازه زمانی قبل و بعد از سالگرد اعتراض‌های آبان ماه 98 است.

گلوله‌های حقیقی اصابت کرده به جمجمه عابران

این در حالی است که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز در گزارش خود در مورد حقوق بشر در ایران در نیمه اکتبر جاری به 47 مین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که شکنجه، نقض حقوق بشر، حکم اعدام و حبس درحق بازداشت‌شدگان اعتراض‌هایی اجرا می‌شود که طی آن صدها تن از آنها و عابران به ضرب گلوله‌های جنگی کشته شده‌اند که شمار کشته‌شدگان دست کم 304 نفر است که در میان آنها 23 کودک(22 پسر و یک دختر) و 10 زن در فاصله 15 تا 19 نوامبر 2019 بر مبنای آمار کمیسریای حقوق بشر کشته شده‌اند اما گزارش‌های دیگر سازمان‌ها و منابع اپوزسیون، نشان می‌دهد شمار کشته شدگان به 1500 نفر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم