.
.
.

جنگنده های ناشناس بار دیگر شبه نظامیان ایران در سوریه را هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه روز پنجشنبه 12 نوامبر بار دیگر از بمباران شدید شبه نظامیان ایران در سوریه خبر داد.

طبق گزارش این نهاد حقوق بشری سوری، جنگنده های ناشناس، صحرای معدان عتیق در حومه جنوب شرقی استان رقه سوریه، مکان حضور شبه نظامیان وابسته به ایران که اغلب آنها دارای تابعیت‌های سوری و غیر سوری و همچنین مواضع داعش را هدف حملات خود قرار دادند.

هنوز گزارشی در مورد تلفات این نیروها در پی این حملات هوایی در دست نیست.

ماه گذشته نیز چندین حمله هوایی احتمالا از سوی اسرائیل، گروه‌های وابسته به حزب الله لبنان و ایران مستقر در روستای الحریه در حومه شمالی قنیطره را هدف قرار دادند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، جنگنده های اسرائیلی در 14 سپتامبر گذشته مواضع شبه نظامیان ایران متمرکز درمنطقه «الثلاثات» در جنوب شهر بوکمال در نزدیکی مرز سوریه – عراق و در حومه شرقی دیر الزور را هدف قرار دادند که در نتیجه 10 عنصر از تابعیت های غیر سوری کشته شدند.

بالگردهای اسرائیلی نیز در ژوئن گذشته 3 موضع در قنیطره در جنوب غربی سوریه را با راکت های ضد تانک هدف قرار دادند.

اسرائیل و سایه ایران

گفتنی است که اسرائیل ظرف سال‌های اخیر بر میزان حملات هوایی خود در سوریه افزوده و مواضع ارتش رژیم اسد و اهدافی مرتبط با ایران و حزب الله لبنان را هدف قرار داده است.

دولت اسرائیل بندرت مسئولیت اجرای چنین حملاتی را بر عهده می گیرد اما تاکید دارد که به مقابله با آنچه که تلاش های ایران برای تحکیم حضور نظامی خود در لبنان و ارسال سلاح های پیشرفته برای حزب الله لبنان می نامد، ادامه خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز چندین بار تاکید کرده که کشورش «وارد آوردن ضربه های پیش دستانه به ایران برای ممانعت از حضور آن در نزدیکی مرزهای شمالی اسرائیل را نامحتمل نمی‌داند» که اشاره وی به سوریه بویژه بلندی های جولان یا چه بسا جنوب لبنان است.

درگزارش اطلاعاتی اسرائیل که در شبکه فوکس نیوز در نیمه سپتامبر گذشته نشر شد، آمده است که شمار حملات هوایی اسرائیل علیه نیروهای ایران و شبه نظامییان وابسته به این کشور در سوریه به 200 مورد رسیده که بیشتر این حملات علیه حزب الله و عناصر آن بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم