.
.
.

تغییر در پنتاگون؛ آیا آمریکا به زودی از افغانستان خارج خواهد شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ظاهرا تحولات اخیر در پنتاگون و برخی تصمیم‌گیری‌های جدید از جمله خارج کردن نیروهای آمریکا از افغانستان که اتخاذ شده، در واقع هدفی است که ترامپ همواره برای متحقق ساختن آن تلاش کرده است زیرا در کمپین انتخاباتی پیشین خود در 2016 قول داده بود که بیشتر سربازان آمریکا در خارج را به میهن بازگرداند.

تارنمای آمریکایی «اکسیوس» آورده است که کلنل داگلاس مک گریگور، به عنوان مشاور کریستوفر میلر جانشین وزیر دفاع منصوب شده که این تغییر بیانگر این است که دولت در صدد تسریع روند عقب نشینی نیروهای آمریکا تا قبل از 20 ژانویه آینده است.

خروج نیروها پیش از پایان سال

به گفته یک مقام بلند پایه دولت آمریکا، مسئولان ارشد کاخ سفید تاکید کرده اند که « از آنها خواسته شده تا موضوع خروج از أفغانستان تا پایان سال جاری را علنا مطرح سازند.»

یک مقام بلند پایه دیگر آمریکایی نیز خاطر نشان نمود ترامپ که در کمپین انتخاباتی 2016 قول خروج نیروهای آمریکا را داده بود، از کندی در ضرب آهنگ خروج نیروهای آمریکا از افغانستان دچار سرخوردگی شده است.

مک گریگور در مصاحبه‌ای با فوکس نیوز در سال 2016 گفته بود که خروج از افغانستان و برچیدن سفارت آمریکا از کابل در کوتاهترین زمان ممکن را به رئیس جمهوری آمریکا توصیه خواهد کرد.

به گفته او آمریکا باید نیروهای خود در سوریه را نیز به سرعت از این کشور خارج کند زیرا منافع ملی آمریکا چنین حضوری را ایجاب نمی‌کند.

گفتنی است که پنتاگون در بیانیه ای تاکید کرده است که مک گریگور به سمت مشاور ارشد جانشین وزیر دفاع منصوب شده و او دهها سال تجربه نظامی خود را در راستای خدمت به اجرای دائم اولویت های رئیس جمهوری در امر امنیت ملی به کار خواهد بست.

شایان ذکر است که مک گریگور یک نظامی پیش کسوت است که مدال افتخار گرفته و از هواداران ترامپ محسوب می‌شود.

ترامپ دوشنبه پیش مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا را برکنار و کریستوفر میلر مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم را به عنوان جانشین وزیر دفاع منصوب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم