.
.
.

گفت‌وگوهای یمنی- آمریکایی برای مقابله با دخالت‌های ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات دولت قانونی یمن به رهبری عبدربه منصور هادی شامگاه سه‌شنبه 10 نوامبر 2020 گفتگوهایی را با الیوت آبرامز فرستاده ویژه ایالات متحده به یمن و کریستوفر هنزل سفیر آمریکا در این کشور انجام دادند که طی آن بر ضرورت مقابله با دخالت‌های توسعه‌طلبانه ایران در یمن تاکید شد.

بنا به اعلام خبرگزاری رسمی یمن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری دولت قانونی یمن شامگاه سه‌شنبه در چارچوب همکاری و مشورت‌های متبادل میان یمن و آمریکا درباره مسائل استراتژیک دارای اهتمام مشترک بر ضرورت مقابله با دخالت‌های توسعه‌طلبانه ایران که از طریق قاچاق سلاح به شبه‌نظامیان حوثی و تبدیل یمن به پایگاهی برای حمله به منطقه و تهدید علیه کشورهای همسایه تلاش می‌کند، تاکید کردند.

ایالات متحده آمریکا در این نشست تلاش‌های دولت قانونی یمن به سوی صلح و مقابله با چالش‌های ایرانی از طریق تسریع مثبت در اجرایی شدن توافق ریاض را با ارزش خواند.

از سویی عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن ضمن تحسین روابط استراتژیک و ممتاز میان کشورش و ایالات متحده بر مقابله با گروهی از چالش‌های مشترک در پرونده‌های تروریسم، دخالت‌های ایران در یمن و عدم انتقال تجربه و الگوی ایرانی به یمن و در جهت تقویت کشتیرانی بین‌لمللی در تنگه باب المندب تاکید کرد.

منصور هادی در این راستا مجددا ایران را به تلاش مستمر از طریق استراتژی سلطه آن برای تسلط بر کشتیرانی بین‌المللی در آب‌های تنگه‌های هرمز و باب المندب متهم کرد و افزود:« این چیزی است که پیش از این درباره آن هشدار داده بودیم».

این در حالی است که معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن پنج‌شنبه گذشته در سلسله توئیت‌هایی گفت «رژیم تهران و ابراز آن شبه‌نظامیان حوثی، در تلاشند تا گروهی شبه‌نظامی و فرقه‌گرای دینی که وابسته سپاه پاسداران ایران و تحت فرماندهی آن باشد را تشکیل و به عنوان جایگزینی برای دستگاههای امنیتی در یمن جا بزنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم