رئیس‌جمهوری مصر در یونان: در مورد مقابله با تهدیدها علیه امنیت منطقه‌ای توافق کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر چهارشنبه 11 نوامبر تأکید کرد که قاهره و آتن در مورد مقابله با هر گونه تهدید امنیت منطقه‌ای و جلوگیری از حمایت گروه‌های تروریستی و همچنین مقابله با اقدامات یک جانبه‌گرایانه در شرق مدیترانه به توافق رسیده‌اند.

اعلام این توافق در جریان نشست خبری السیسی به همراه کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان در جریان سفر رئیس‌جمهوری مصر به آتن انجام شد.

Advertisement

نخست‌وزیر یونان گفت: «ما و مصر چشم به راه دخالت قاطعانه آمریکا در شرق مدیترانه زیر نظر دولت بایدن هستیم.»

به گفته او آتن و قاهره بیانگر الگوی همکاری هستند که در امضای توافق ترسیم مرزهای دریایی، تبلور یافت و مصر هم‌پیمان بزرگی برای اروپا و جهان عرب است و «ما نقش مصر در متوقف کردن مهاجرت غیرقانونی از آفریقا به اروپا و همچنین نقش این کشور در بحران لیبی را ارج می‌نهیم.»

نخست‌وزیر یونان افزود: «ما اهداف راهبردی مشترکی با مصر داریم و مدیترانه بر خلاف اقدامات ترکیه، می‌تواند به مثابه عامل وحدت بخش میان ملت‌های منطقه باشد.»

به گفته او «رهبری ترکیه زمانی که به روابط حسن همجواری بازگردد و از خصومت ورزی‌های خود دست بردارد، می‌تواند مردم خود را از منافع برخوردار سازد.»

کاترینیا ساکسلاروبولو رئیس‌جمهوری یونان پیشتر در ملاقات با السیسی گفت: «ما در مورد تنش آفرینی‌های خطر ساز ترکیه در مدیترانه و منطقه صحبت داشتیم.» رئیس‌جمهوری مصر نیز خاطرنشان نمود که کشورش در کنار یونان در برابر اقدامات تحریک‌آمیز در مدیترانه یا در ارتباط با مرزهای دریایی‌اش در چارچوب قوانین و عرف بین‌المللی ایستاده ‌است و ترسیم مرز بیانگر میزان خوش‌بینی و توان روابط فیمابین مصر و یونان می‌باشد.

این مواضع در جریان مذاکرات میان روسای جمهوری دو کشور در جریان سفر رسمی السیسی به آتن مطرح شدند.

به گفته السیسی مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری، ارتباطی با ادیان ندارد و نباید این موضوع تبدیل به سوژه‌ای برای اهانت به ادیان و احساسات باورمندان به ادیان گردد.

السیسی در آغاز سفر خود به یونان با رئیس‌جمهوری این کشور ملاقات کرد و به طوری که رئیس‌جمهوری یونان تأکید داشت که روابط دو کشور در اوت گذشته از طریق امضای توافق حفظ امنیت مرزهای مشترک دریایی میان مصر و یونان به نقطه اوج خود رسید که امر بسیار مهمی است اما نه فقط در راستای حفظ امنیت دو کشور بلکه حفظ امنیت منطقه به‌طور کلی.

به گفته رئیس‌جمهوری یونان، موارد نقض ترکیه در منطقه شرق مدیترانه در کنار عملیات تروریستی اخیر در دیگر کشورها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بسام راضی سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر تأکید کرد که سفر السیسی به یونان در چارچوب اهتمام دو کشور دوست به رایزنی مداوم دوجانبه و سه جانبه با مشارکت قبرس قرار دارد که انتظار می‌رود، مذاکرات گسترده‌ای با نخست وزویر یونان و همچنین رئیس‌جمهوری و ریاتس پارلمان و وزیر انرزی و محیط زیست این کشور برای بررسی مسائل مربوط به روابط دو جانبه و راه‌های توسعه و بهبود آن و بررسی چشم‌اندازهای همکاری در عرصه انرژی و مبادلات اقتصادی و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری موجود در مصر در پرتو پروژه‌های ملی بزرگ در تمامی مناطق مصر انجام شود.

او افزود که پیش‌بینی می‌شود تبادل نظر در خصوص مسائل گوناگون منطقه‌ای و بین‌المللی، مورد توجه دو کشور قرار گیرد که در راس آنها تحولات، جاری در خاورمیانه و موضوع مبارزه با تروریسم و اندیشه‌های افراطی قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم