.
.
.

تقویت روابط بغداد-ریاض و توافق امنیتی اقتصادی سعودی و عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه 10 نوامبر اعلام کرد که با پادشاهی عربی سعودی در حوزه‌های مختلف از جمله امنیتی و اقتصادی توافق کرد.

شامگاه سه‌شنبه مصطفی الکاظمی و شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد سعودی از طریق ویدئو با هم دیدار کردند و دستاوردهای دوره چهارم کمیته تقویت روابط برادرانه بین دو کشور را بررسی کردند.

در بیانیه مشترکی که پس از این دیدار منتشر شد، بر عزم دو کشور برای تقویت روابط در همه زمینه‌ها تاکید و دستاوردهای دوره‌های چهارگانه کمیته تقویت روابط دو کشور در قالب کارگروه‌های انرژی، صنایع تحویلی، سیاسی، امنیتی، نظامی، فرهنگی، رسانه‌ای، امور اسلامی، کشاورزی، اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، توسعه، امداد، آموزش، جوانان و ورزش، حمل و نقل، گذرگاه‌های مرزی، بنادر، مالی و بانکی بررسی شد.

1. بر اهمیت توسعه افق‌های همکاری‌های دوجانه در همه زمینه‌ها و تقویت آنها به نحوی که در راستای منافع دو کشور و ملت برادر باشد، به ویژه در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری، براساس دستاوردهای مثبت دیدارهای دو جانبه در دوره گذشته.

2. تاکید دو طرف در زمینه همکاری در حوزه‌های انرژی و تبادل مهارت‌ها و هماهنگی مواضع در حوزه نفت، در چارچوب کار سازمان اوپک و اوپک پلاس و التزام به همه تصمیماتی که درباره آنها توافق می‌شود، به نحوی که قیمت نفت به سطح عادلانه و مناسبی برای صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان در بازارهای جهانی برسد. عراق مجددا از شرکت‌های سعودی برای سرمایه‌گذاری در فرصت‌های موجود در عراق و در همه زمینه‌ها دعوت کرد.

3. ادامه همکاری مشترک در مواجهه با خطر بنیادگرایی و تروریسم به عنوان یک تهدید وجودی برای کشورهای منطقه و جهان. دو طرف توافق کردند که تلاش‌های عراق در همکاری با ائتلاف بین‌المللی مقابله با تروریسم و بنیادگرایی حمایت شود. دو طرف در زمینه اهمیت همکاری برای امنیت مرزی بین دو کشور تاکید کردند.

4. همکاری‌ها و تبادل آراء به ویژه در موضوعاتی که در منطقه و جهان مورد توجه دو کشور است و در تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان نقش دارد، بیشتر شود و کاستن تنش‌ها در منطقه و ثبیت امنیت پایدار ضروری است. دو کشور توافق کردند که دیدارها و تماس‌ها ادامه یابد تا مشورت‌های دوجانبه در بالاترین سطح ادامه یافته و حوزه همکاری‌ها در موضوعات مشترک به نحوی که در راستای منافع دو کشور باشد، بیشتر شود.

5. هماهنگی‌ها در زمینه حمایت و تایید دو سویه در چارچوب دپیلماسی چند وجهی و به ویژه در پست‌ها و مشاغل در سازمان‌های بین‌المللی تقویت شود.

6. عراق از مشارکت، تعهدات و همیاری سعودی در نشست کویت برای بازسازی عراق که در سال 2018 برگزار شد، تشکر می‌کند و درباره راه‌های استفاده از نتایج این نشست در خصوص وعده‌ها و وام‌هایی که سعودی در اختیار عراق گذاشته توافق شد.

7. توافق شد گذرگاه مرزی عرعر که 7 روز دیگر افتتاح می‌شود، به سوی عراق گشوده شود و کارها برای تاسیس بخش تجاری سعودی در بغداد هم به زودی آغاز شود.

8. دو طرف در زمینه نقشه راه مشترک برای آغاز همکاری به توافق رسیدند تا از طریق آن بندهای توافق منطقه آزاد بزرگ عربی بین دو کشور اجرایی شده و کارگروه مشترکی در این زمینه بین دو کشور تشکیل شود.

9. عراق از پادشاهی عربی سعودی برای ابتکار این کشور در پروژه (هدیه خادم الحرمین الشریفین به ملت عراق) ساخت استادیوم ورزشی در عراق تشکر کرد و برای کلنگ‌زنی این پروژه توافق شد و عراق از پاسخ مثبت سعودی به همکاری بین وزارت بهداشت دو کشور در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و حمایت از عراق از طریق ارسال تجهیزات طبی به این کشور، تشکر کرد.

در پایان این دیدار ولی‌عهد سعودی و نخست‌وزیر عراق بر اهمیت تقویت روابط دو کشور برادر در همه زمینه‌ها و گام برداشتن در راستای خواست رهبران دو کشور به نحوی که امنیت و ثبات منطقه را تقویت کرده و روند پیشرفت به نحوی که به سود ملت دو کشور باشد و رفاه را برا آنها در پی داشته باشد، تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم