.
.
.

تاکید وزیر خارجه سعودی بر ادامه همکاری‌ امنیتی با عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی شامگاه سه‌شنبه 10 نوامبر 2020 با اشاره به پیشرفت و تحول کیفی در روابط سعودی و عراق بر ادامه هماهنگی‌های میان دو کشور جهت توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی شامگاه سه‌شنبه در پی انعقاد نشست دو روزه در چارچوب شورای هماهنگی میان سعودی و عراق، به تلاش دو کشور جهت ارتقای سطح پیشرفت و تحول نوعی در روابط دوجانبه و توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اشاره کرد.

فیصل بن فرحان همچنین ضمن استوار و ممتاز خواندن همکاری‌های امنیتی میان سعودی و عراق گفت که افتتاح گذرگاه مرزی عرعر گامی نخست به سوی توسعه روابط تجاری میان دو کشور است. او در این رابطه اعلام کرد که این گذرگاه مرزی تا 7 روز دیگر راه‌اندازی و گشوده خواهد شد.

وزیر خارجه سعودی همچنین اعلام کرد که وابستگی تجاری این پادشاهی در بغداد نیز به زودی راه‌اندازی و آغاز به کار خواهد کرد.

وزیر خارجه سعودی ضمن توضیح این که توافقی برای ادامه همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی وجود دارد به چشم‌انداز تجاری بسیار وسیع میان عراق و سعودی نیز اشاره کرد.

این اظهارات وزیر خارجه سعودی طی گفتگوی تصویری روز جمعه او با همتای عراقی‌اش فؤاد حسین و در چارچوب نشست‌های شورای هماهنگی‌ کمیسیون‌ سیاسی، امنیتی و نظامی‌ مشترک میان دو کشور مطرح شد.

از سویی فؤاد حسین وزیر خارجه عراق طی کنفرانسی خبری مشترک با همتای سعودی‌اش شاهزاده فیصل بن فرحان، گفت که طی دیدارهای ثمربخش روز‌های گذشته میان مسئولان سعودی و عراقی به همه روابط دوجانبه میان دو کشور و همچنین تحولات بین‌المللی پرداخته شد.

وزیر خارجه عراق افزود که علاوه بر توسعه همکاری‌های امنیتی، مسائل اقتصادی و تجاری نیز با پادشاهی عربی سعودی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

در این نشست بر ادامه همکاری‌ و هماهنگی در مسائل سیاسی، امنیتی، و نظامی از طریق افتتاح وابستگی نظامی در هر کدام از دو کشور جهت آموزش و انجام آموزش‌های نظامی مشترک برای توسعه توانایی‌ها، تبادل تجربیات و همچنین تقویت همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی مربوط به مبارزه با جنایت‌ و قاچاق تاکید شد.

در ارتباط با زمینه اقتصادی دو طرف درباره ایجاد طرحی جهت تسریع در گشودن گذرگاه مرزی عرعر، ارائه حمایت‌های لازم برای افتتاح وابستگی تجاری سعودی در بغداد و تسهیل تدابیر اعطای روادید دخول به سرمایه‌گذاران در دو کشور موافقت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم