.
.
.

امرالله صالح: 11 روز در مورد تخریب سینمای پارک کابل وقت دادم اما کسی سند ارائه نداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 11 نوامبر در مورد تخریب سینمای پارک کابل اعلام کرد، برای همه 11 روز در این مورد وقت داده شد، اما هیچ‌کس سندی را مبنی به این که این سینما جز آثار تاریخی است ارائه نکرد.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «ما برای همه یازده روز وقت دادیم و اعلان کردیم که سینمای پارک شهرنو که غیر قابل ترمیم است و فرسوده شده است بخاطر اعمار مرکز فرهنگی جدید که سینما جز آن خواهد بود تخریب می‌گردد. هیچ‌کس سندی را برای ما مبنی بر اینکه این عمارت جز آثار تاریخی است ارایه نداد».

صالح اضافه کرد: «زمین سینمای پارک شهرنو به هیچ عنوان – تحت هیچ شرایط – زیر هیچ نوع فشار بیرون و درون برای هیچ هدف دیگر غیر از مرکز فرهنگی استفاده نخواهد شد. مطمئین باشید».

شایان ذکر است که با وجود اعتراض‌های مدنی مبنی به اینکه سینمای پارک شهرنو کابل را ویران نکنید، اما سرانجام این سینما شامگاه دوشنبه 9 نوامبر 2020 ویران شد.

صحرا کریمی رئیس نهاد فیلم‌سازی افغانستان(افغان فیلم) به سینمای پارک شهرنو کابل رفت تا از ویران کردن این سینما جلوگیری کند، اما او با چشمان گریان اعلام کرد: « مرا به زور پلیس با فرمان امرالله صالح از داخل سینما بیرون کردند؛ سر من حمله کردند و سینما را ویران کردند».

صحرا کریمی سه‌شنبه 10 نوامبر 2020 در توییتی نوشت: «برای نجات سینما پارک؛ جان و حرفه و همه چیز را در خطر انداختم؛ نشد؛ من انسانی صادق و وفادار به مسلک‌ام هستم؛ به این نظام وفادار بودم و هستم؛ اما حالا می‌خواهم تصمیم بگیرم که باید بمانم و یا بروم و در مسیری دیگری مبارزه‌ام را آغاز کنم. لطفن درکم کنید».

کریمی خطاب به امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نوشت: «آقای صالح! من از خود شما آموختم که در مقابل اشتباه باید اعتراض کرد؛ از طالبان انزجار کردی؛ در کنارت ایستادم.از جمهوریت دفاع کردی، صدا بلند کردم با شما. من مبارزه را از روند سبز شما آموختم و در مقابل تصمیم اشتباه، برای نجات سینما پارک اعتراض کردم؛ اما شما مرا سرکوب کردی».

بیشترین بازدید موضوعات مهم