.
.
.

افغانستان؛ بنیاد فرهنگی آغاخان منار پنجم هرات را بازسازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان چهارشنبه 11 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، بنیاد فرهنگی آغاخان اعلام آمادگی کرده که منار پنجم مصلای هرات را بازسازی کند.

در این اعلامیه آمده، بنیاد فرهنگی آغاخان با ارسال نامه‌ای به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که این بنیاد برای بازسازی منار پنجم مصلای هرات آماده است.

در این اعلامیه ذکر شده که کریم آغاخان رهبر اسماعلیه‌های جهان پروژه بازسازی منار پنجم مصلای هرات را تایید نموده و تاکید کرده است که کار بازسازی این منار فوری آغاز شود.

در همین حال، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است: «تخصیص بودجۀ اولین مرحله سروی و بازسازی منار پنجم مصلای هرات را دولت افغانستان فراهم می‌نماید و در مرحلۀ دوم، برای ترمیم اساسی آن دولت جمهوری اسلامی افغانستان به کمک همکاران بین‌المللی امکانات مالی را فراهم نموده و امور تخنیکی(فنی) آن را بنیاد فرهنگی آغاخان انجام خواهد داد».

شایان ذکر است در مصلی هرات در غرب افغانستان پنج منار وجود دارد که در زمان شاهان دوره تیموری ساخته شده است. در حال حاضر یکی از این منارها در حال فروپاشی قرار دارد. با وجود نگرانی‌ها مبنی به احتمال فروریختن منار پنجم مصلای هرات، رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته دستور بازسازی آن را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم