.
.
.

آغاز دور جدید مذاکرات اسرائیل و لبنان در مورد تعیین مرزهاى آبى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


دور جدید مذاکرات در باره تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و اسرائیل، صبح روز چهار شنبه 11 نوامبر در محل استقرار نیروهای یونیفل UNIFIL در منطقه «راس الناقوره» در جنوب لبنان آغاز شد.

این مذاکرات با نظارت سازمان ملل متحد و به کمک ایالات متحده آمریکا با هدف تعیین مرزهای دریایی مورد مناقشه میان لبنان و اسرائیل برگزار می‌شود. از جزئیات جلسات این دوره از مذاکرات که با حضور نمایندگان سازمان ملل و جان دیروشیر دیپلمات آمریکایی، برگزار شده است، هنوز اطلاعاتی به رسانه‌ها داده نشده است.

ارائه اسناد و نقشه‌ها

در این دور مذاکرات هیات لبنانی مستنداتی از جمله برخی نقشه‌های جغرافیایی متعلق به منطقه مرز آبی را که حق مالکیت لبنان را ثابت می‌کند، ارائه خواهد داد. لبنانی‌ها در این مذاکره برای حق مالکیت بر مساحتی بیش از 1430 کیلومتر مربع در منطقه مورد مناقشه با اسرائیل گفت‌وگو خواهند کرد.

هفته گذشته، لبنان و اسرائیل برای تعیین مرزهای مشترک دو کشور که حدود 860 کیلومتر مربع امتداد دارد مذاکرات را آغاز کردند. این مذاکرات بر اساس نقشه‌ای که در سال 2011 مذاکرات به سازمان ملل متحد ارسال شده بود، صورت می‌گیرد.

طرف لبنانی اما نقشه‌ای که به سازمان ملل ارسال شده بود را اشتباه تلقی کرد و گفت این نقشه بر اساس برآوردهای غلط تهیه شده است.

لبنان در باره مالکیتی به مساحت 2290 کیلومتر مربع طبق نقشه‌های متعلق به منطقه مطالبه می‌کند.

رئیس هیئت مذاکره کننده لبنانی سرتیپ بسام یاسین معاون رئیس ستاد عملیاتی است و سرهنگ دریادار مازن بصبوص به عنوان کارشناس اختلافات مرزی بین کشورها، دکتر نجیب مسیحی عضو هیئت مدیره بخش نفت، یسام شباط و نماینده سازمان ملل در لبنان با حضور دیپلمات و ميانجى آمریکایی نیز حضور خواهند داشت.

این مذاکرات با تدابیر شدید امنیتی نیروهای یونیفیل وابسته به سازمان ملل متحده برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم