.
.
.

عراق تحقیق درباره گور دسته جمعی «گودال الخسفه» در جنوب موصل را آغاز می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت عراق در تلاش است تا به طور عملی بررسی‌ها و تحقیقات خود درباره یکی از بزرگ‌ترین گورهای دسته جمعی موسوم به «گودال مرگ» یا گودال «الخسفه» در استان نینوا در شمال این کشور را آغاز کند.

این گودال که در 20 کیلومتری جنوب شهر موصل واقع است یکی گورهای دسته جمعی بزرگ عراق است که عمق آن نامشخص و تعداد اجساد انداخته شدن در آن نامعلوم است اما گمان می‌رود که اجساد نزدیک به 2000 تن از غیرنظامیان کشته شده به دست گروه داعش در این گودال انداخته شده باشند.

روزنامه عراقی «الصباح» به نقل از سعد العبدلی عضو هیئت مشاوران در شورای وزیران عراق گزارش داد که گفته «آغاز بررسی‌ها و تحقیقات درباره گودال الخسفه در استان نینوا به تلاش‌هایی بین‌المللی نیاز دارد چرا که این حفره بزرگترین گور دسته جمعی و شاهد خونبارترین حوادث بوده و نه از عمق آن خبر داریم و نه از تعداد اجساد انداخته شدن در آن».

او همچنین افزود که اجساد قربانیان به طور عمودی و تراکمی در این گودال انداخته شده‌اند و این منجر به انباشت و در هم رفتن بقایای اجساد و استخوان‌های قربانیان شده که عملیات تشخیص هویت قربانیان و انتقال آن به خانواده‌هایشان را سخت‌تر کرده و از طرفی اطلاعات به دست آمده حاکی است که قعر این گودال بسیار عمیق و کاملا تاریک است و دارای محلول‌های آبی، گازها و دیگر مواد است.

العبدلی همچنین اشاره کرد که «تیم متخصص در زمینه بقایای گورهای دسته‌جمعی برنامه‌ریزی برای این موضوع را که نیاز به تلاش‌هایی بین‌المللی دارد آغاز کرده است».

در ژوئن گذشته نایف الشمری نایب رئیس کمیسیون امنیت در پارلمان عراق از دولت این کشور خواست تا برای پایان دادن به پرونده قربانیان «گودال الخسفه» اقدام کند و به درد و رنج خانواده‌های قربانیانی که توسط عناصر داعش در این گودال انداخته شده‌اند، پایان دهد.

الشمری به نقل از رسانه‌های محلی با بیان این‌که گودال الخسفه گور دسته جمعی بزرگ به شمار می‌رود گفته بود که «عناصر داعش در دوره تسلط بر استان نینوا اقدام به انداختن اجساد 10هزار غیرنظامی از اهالی موصل در گودال الخسفه، کردند».

شایان ذکر است که موضوع «گودال الخسفه» مربوط به دوره‌ای است که در سال 2014 «داعش» کنترل استان نینوا را به دست گرفته و از این گودال برای حذف دشمنان، مخالفانش استفاده کرده و آنها را در این گودال می‌انداخت. برخی ساکنان منطقه تعداد قربانیان انداخته شده در این گودال را بیش از 10 هزار نفر تخمین زده‌اند.

گودال الخسفه همانطور که ساکنان منطقه آن را نامگذاری کرده‌اند شکافی طبیعی در زمین است که قطر دهانه آن از 40 متر بیشتر و عمق آن از 150 متر بیش‌تر است.

بنا به تحقیقات آکادمیکی که چند سال پیش از سوی «دانشگاه موصل» انجام شده این گودال در منطقه نیمه بیابانی که شامل شن‌زارهای متراکمی است، قرار دارد و هر جسم سنگینی را به داخل خود می‌کشد.