.
.
.

طالبان به جو بایدن: پیمان دوحه وثیقه خوبی برای پایان جنگ افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان سه‌شنبه 10 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا اعلام کرد، توافق‌نامه صلح میان این گروه و آمریکا وثیقه خوبی برای پایان یافتن جنگ و آینده خوب برای دو کشور است.

در این اعلامیه آمده، انتخابات و تبدیلی مقامات آمریکا موضوع داخلی آن کشور است، اما طالبان به جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا می‌گویند: «تعمیل پیمان دوحه، راه خوب و موثر برای حل معقول منازعه هر دو کشور است».

طالبان تاکید کردند: «خروج همه نیروهای خارجی از افغانستان، عدم مداخله در کشور ما و همچنان عدم استفاده از خاک افغانستان بر ضد امریکا به نفع هر دو ملت و کشور است. ما به توافق‌نامه متعهد هستیم و آن را اساس خوب برای حل معضل افغانستان می‌دانیم و این را ترجیح می‌دهیم که مشکل داخلی نیز از راه دیالوگ و مذاکرات حل شود».

در پایان این اعلامیه ذکر شده: «رئیس جمهور و دولت آینده امریکا باید به آن حلقات، اشخاص و جهت‌های جنگ‌طلب متوجه باشد که خواهان دوام جنگ هستند، امریکا را هنوز هم در جنگ دخیل نگه می‌دارند، فایده شخصی شان را در جریان جنگ می‌بینند و برای بقای قدرت خود تلاش می‌کنند».

شایان ذکر است که آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن آمریکا باید نیروهایش را تا 14 ماه پس از امضای این توافقنامه از افغانستان خارج کند.