.
.
.

بیانیه پوتین؛ پایان جنگ قره باغ و امضای توافق‌نامه صلح میان آذربایجان و ارمنستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، شامگاه دوشنبه 9 نوامبر 2020 در بیانیه‌ای از امضای توافقنامه صلح و پایان درگیری میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ خبر داد.

پوتین در سخنانی گفت که طبق بیانیه مشترک، نیروهای حافظ صلح در منطقه قره‌باغ کوهستانی مستقر خواهند شد و آتش‌بس جدید، شرایط لازم برای حل بلندمدت بحران قره‌ باغ را فراهم خواهد آورد.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که آتش بس جدید از بامداد امروز سه شنبه 10 نوامبر به وقت مسکو وارد مرحله اجرا شده است.

پوتین تاکید کرد که این توافقنامه صلح به نفع دو کشور آذربایجان و ارمنستان است. او همچنین خواستار مبادله اسرای دو کشور شد.

آذربایجان توافقنامه را تسلیم شدن ارمنستان دانست

در همین حال الهام علییف رئیس جمهوری آدربایجان این توافقنامه را به مثابه تسلیم شدن آذربایجان دانست.

طبق مفاد این توافقنامه همه مناطقی که توسط ارتش آذربایجان طی این مدت آزاد شد، به آذربایجان تعلق دارد. در توافقنامه مقرر شد هر دو طرف موقعیت‌های سرزمینی فعلی خودشان را به شکلی که در حال حاضر هست، حفظ کنند؛ این به معنی آن است که دستاوردهای نظامی به دست‌‌آمده برای جمهوری آذربایجان از زمان آغاز درگیری‌ها حفظ خواهند شد.

نیروهای آذربایجان طی روزهای گذشته مناطق گسترده از قره باغ از جمله شهرک استراتژیک «شوشا» را از دست نیروهای ارمنستان آزاد کردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد برای تثبیت آتش‌بس، نیروهای حافظ صلح در منطقه قره‌باغ کوهستانی مستقر خواهد شد.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان از ساعت اولیه بامداد امروز سه شنبه به اجرا گذاشته می شود.

طبق رسانه‌های روسیه مفاد توافق نامه صلح که در بیانیه پوتین آمده به شرح زیر است:

تمامی عملیاتهای نظامی متوقف می شود.

سرزمینهای بازداشت شده در مناطق آغدم و گزاخ تا 20 نوامبر سال 2020 به آذربایجان بازگردانده می شوند.

نیروهای حافظ صلح روسی در امتداد خط تماس در قره باغ و در امتداد دالان لاچین مستقر می شوند.

مدت اقامت نیروهای حافظ صلح روسی در خاک 5 سال است.

یک مرکز صلح برای نظارت بر آتش بس ایجاد خواهد شد.

ارمنستان اتصال قره باغ با ارمنستان را تضمین می‌کند و همزمان کلبجر را تا 15 نوامبر و لاچین را تا اول دسامبر بازگرداند.

آوارگان و پناهندگان به قره باغ و مناطق مجاور بازگردانده خواهند شد.

تبادل اسرای جنگی و اجساد انجام خواهد شد.

یک راهرو جدید از نخجوان به آذربایجان تحت کنترل روسیه افتتاح می‌شود.

از سوی دیگر نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، شامگاه دوشنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد که با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان بر سر پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» به توافق رسیده است.

پاشینیان در ادامه بیانیه خود گفت: «توافقنامه‌ای با روسیه و جمهوری آذربایجان درباره آتش‌بس و پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ امضا کرده است».

نخست وزیر ارمنستان تصریح کرد: «بیانیه مشترک دردناکی را با روسای جمهوری روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان جنگ قره باغ امضا کردم».
وی در ادامه بیانیه خطاب به ملت ارمنستان گفت: «تصمیم خیلی خیلی سختی را برای خودم و شما گرفتم. این تصمیم را بر اساس بررسی و تحلیل عمیق اوضاع نظامی و ارزیابی‌ اشخاصی که آن را بهتر متوجه می‌شوند، اتخاذ کردم».

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه آغاز شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.