.
.
.

فسیل 518 میلیون ساله‌ای که فرگشت بند پایان را توضیح می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشف موجودی شبیه میگو با پنج چشم که حدود 518 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده، نحوۀ فرگشت ِ بندپایان در سیاره زمین را توضیح دهد.

به گزارش مجله نیچر، دیرین‌ شناسان در چین فسیل‌های فوق‌العاده حفاظت شده از یک گونه منقرض شدۀ بند پایان به نام «کالینگزیا زهنگی» را کشف کردند که بینش مهمی در مورد روابط ِ فرگشتی بندپایان ارائه می‌دهد.

بندپایان، از شاه‌میگو و خرچنگ گرفته تا عنکبوت و هزارپا، حدود 80 درصد از کل گونه‌های جانوری زندۀ امروز را تشکیل می‌دهند و مشخصۀ اصلی آنها اسکلت بیرونی سختشان است. موضوع فرگشت این جانوران مدتهاست که بصورت معما باقی مانده؛ زیرا اجداد باستانی آنها دارای ویژگی‌هایی هستند که همتایان مدرنشان آن ویژگی‌ها را ندارند.

نیچر افزود: «گونه کالینگزیا زهنگی تقریباً 518 میلیون سال پیش در دریاهای اوایل دورۀ کامبرین می‌زیست. شش نمونه فسیل با قطعات نرم این موجود باستانی که به خوبی حفظ شده در جنوب چین یافت شده است. این نمونه‌ها ترکیبی غیرمنتظره از ویژگی‌های متمایز بندپایان و ویژگی‌های قدیمی‌تر آنها محسوب می‌شود.»

در جلوی سر این جاندار دو زائده تیز و برجسته وجود دارد، یک بدنه‌ی بخش‌بندی شده و پاهای مفصلی، همچنین از زائده‌های جلویی برای شکار استفاده می‌کرد. این جاندار دارای پنج چشم مرکب ساقه‌دار بود که دو چشم جلویی، حداقل دو برابر بزرگتر از سه چشم پشتی بودند.

محققان گفتند: «شکارچی بزرگی بنام «آنومالوکاریس» به عنوان اجداد اولیه بندپایان در نظر گرفته شده است. اما تفاوت‌های ریخت‌شناسی زیادی بین «آنومالوکاریس» و «بندپایان واقعی» وجود دارد. یک شکاف فرگشتی میان آنها باعث شده بود که در عمل دانشمندان نتوانند، آن را بیابند.»

دکتر هان زنگ نویسنده اصلی از موسسه‌ زمین‌شناسی و دیرین‌شناسی نانجینگ افزود: « کالینگزیا زهنگی» یک فسیل انتقالی مهم است که توسط نظریه‌ تکامل داروین پیش‌بینی شده است. این گونۀ جانوری شکاف فرگشتی از «آنومالوکاریس» تا «بندپایان واقعی»، را پر می‌کند و یک حلقه گمشدۀ اصلی در منشأ بندپایان را توضیح می‌دهد.»