.
.
.

صائب عريقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صائب عريقات دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و عضو مذاکره کننده ارشد فلسطینی‌ها در مذاکرات صلح خاورمیانه روز سه شنبه 10 اکتبر 2020 در اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

منابع فلسطینی در تاریخ 9 اکتبر ماه گذشته از ابتلای صائب عریقات به بیماری کرونا خبر دادند او در تاریخ 18 اکتبر سال جاری برای درمان به بیمارستان اسرائیلی «هدسا» در عین کرم در اورشلیم منتقل شد.

گفتنی است که عریقات در سال 2017 تحت عمل پیوند ریه قرار گرفته بود.

صائب عریقات کیست؟

دکتر صائب محمد صالح عریقات در تاریخ 28 آوریل 1955 در شهرک ابو دیس واقع در شرق بیت المقدس اشغالی متولد شد.

او فعالیت سیاسی خود را با عضویت در سازمان آزادیبخش فلسطین آغاز کرد. عریقات از سال 1996 به دلیل شرکت در مذاکرات فلسطین و اسرائیل به عنوان مذاکره کننده اصلی فلسطین شناخته شد. او سپس سمت دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین را بر عهده داشت.

صائب عریقات در هفده سالگی به آمریکا سفر کرد ، سپس مدرک دانشگاهی را از دانشگاه سانفرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا گرفت و از دانشگاه برادفورد بریتانیا مدرک دکترای مطالعات صلح را دریافت کرد.

عریقات طی مدتی که در ایالات متحده بود، گذرنامه تابعیت آمریکا را به دست آورد، سپس به عنوان استاد علوم سیاسی در دانشگاه «النجاح الوطنیه» در نابلس که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه‌های فلسطین است، مشغول کار شد.

او همچنین به مدت 12 سال به عنوان روزنامه نگار در روزنامه فلسطینی «القدس» کار کرد.