.
.
.

دادگستری آمریکا اجازه داد درباره «تخلفات» انتخاباتی تحقیق شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دادگستری آمریکا سه‌شنبه 10 نوامبر 2020 اجازه داد تا تحقیقات درباره احتمال وقوع تخلفات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در که 3 نوامبر برگزار شده، انجام شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها بیل بار وزیر دادگستری آمریکا که از نزدیک‌ترین افراد به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است ضمن دادن مجوز آغاز روند تحقیقات درباره احتمال وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که این مجوز خطاب به دادستان‌های کل فدرال در کشور اتخاذ شده و نشانه‌ای از وجود دلایلی نزد وزارت دادگستری مبنی بر وجود عملی تخلف و تقلب نیست.

بیل بار وزیر دادگستری آمریکا در نامه‌ای نوشت:« به شما اجازه می‌دهم درباره ادعاهای بزرگی مبنی بر وقوع تخلفات بزرگی در رای‌گیری و شمارش آراء و در برخی از حالت‌ها تا پیش از تایید نتایج انتخابات در مناطق‌تان، تحقیق کنید».

وزیر دادگستری آمریکا افزود:« ممکن است این تحقیقات را در صورت وجود ادعاهای آشکار و معتبری مبنی بر وقوع تخلفاتی انجام داد که چنانچه به اثبات برسد احتمالا بر نتیجه انتخابات در سطح ایالت تاثیر خواهد گذاشت.

در پی صدور این مجوز از سوی وزیر دادگستری آمریکا، شماری از رسانه‌های محلی آمریکا از استعفای مسئول اداره مبارزه با جرایم انتخاباتی خبر دادند.

آن طور که روزنامه آمریکایی «نیویرک تایمز» اشاره کرد، ریچارد بیلگر درباره ایمیل خود به اعضای تیمش گفت:« پس از آنکه قواعد جدید و چندگانگی‌های آن را بررسی کردم با تاسف ناچار از پستم باید استعفا می‌دادم».

انجام تحقیقات درباره عملیات «تقلب» احتمالی در روند اجرای انتخابات معمولا در حوزه اختیارات هر کدام از ایالات‌ها است که قواعد انتخاباتی خاص خود را برقرار کرده و بر آن نظارت خواهد کرد.

از سویی وزارت دادگستری آمریکا در چنین وضعیت‌هایی تا تثبیت نتایج و پایان شمارش آراء ورود نخواهد کرد.

کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ شکایت‌هایی قضایی را در عده‌ای از ایالت‌هایی که جو بایدن نامزد دمکرات با اندک فاصله کمی از ترامپ جلو افتاده از جمله در ایالت‌های پنسیلوانیا و نوادا مطرح کرده و نسبت به درستی نتایج انتخابات ابراز تردید کرده است.

تلاش‌های طرفداران ترامپ برای شکایت انتخاباتی از فرصت بزرگی برای دستیابی به نتیجه برخوردار نیستند زیرا که بسیاری از مسئولان محلی از کمپین ترامپ خواسته‌اند تا دلایل و شواهدی را بر صحت ادعاهایشان درباره تقلب در انتخابات ارا‌ئه دهند.

از سویی دونالد ترامپ اما که دوره ریاست جمهوری‌اش به پایان رسیده اتهام‌هایش مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که جو بایدن نامزد دمکرات برنده آن اعلام شده، را مطرح کرد و تاکید کرد که هر گونه اشتباه در سیستم شمارش آراء کل انتخابات را تهدید خواهد کرد.