.
.
.

با وجود اعتراض‌ها سرانجام سینمای پارک کابل ویران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود اعتراض‌های مدنی مبنی به اینکه سینمای پارک شهرنو کابل را ویران نکنید، اما سرانجام این سینما شامگاه دوشنبه 9 نوامبر 2020 ویران شد.

صحرا کریمی رئیس نهاد فیلم‌سازی افغانستان(افغان فیلم) به سینمای پارک شهرنو کابل رفت تا از ویران کردن این سینما جلوگیری کند، اما او با چشمان گریان اعلام کرد: « مرا به زور پلیس با فرمان امرالله صالح از داخل سینما بیرون کردند؛ سر من حمله کردند و سینما را ویران کردند».

صحرا کریمی سه‌شنبه 10 نوامبر در توییتی نوشت: «برای نجات سینما پارک؛ جان و حرفه و همه چیز را در خطر انداختم؛ نشد؛ من انسانی صادق و وفادار به مسلک‌ام هستم؛ به این نظام وفادار بودم و هستم؛ اما حالا می‌خواهم تصمیم بگیرم که باید بمانم و یا بروم و در مسیری دیگری مبارزه‌ام را آغاز کنم. لطفن درکم کنید».

کریمی خطاب به امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نوشت: «آقای صالح! من از خود شما آموختم که در مقابل اشتباه باید اعتراض کرد؛ از طالبان انزجار کردی؛ در کنارت ایستادم.از جمهوریت دفاع کردی، صدا بلند کردم با شما. من مبارزه را از روند سبز شما آموختم و در مقابل تصمیم اشتباه، برای نجات سینما پارک اعتراض کردم؛ اما شما مرا سرکوب کردی».

او اظهار کرد: «من امروز گویی بر مرگ عزیزی گریستم. من یک کارگردان فلم هستم؛ هر سالن سینما خانه من است. خانه‌ای که روبه‌روی چشمانم ویران شدن و من فقط گریستم. از تمام سینماگران، شهروندان کابل، کابلیان معذرت می‌خواهم نتوانستم جلوی ویرانی سینما پارک را بگیرم. من شرمنده‌ام».

از سوی دیگر، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «سینمای پارک شهرنو که ساختمان چوب پوش بود فرسوده شده و قابل ترمیم نبود. از دید فضا امکان استفاده آن با مقاصد امروز وجود نداشت. به نظریات تان ارج قایل استیم و در عین حال لحظه هایی می‌رسد که کفایت و کارایی مهمتر از محبوبیت وعوامگرایی است».

صالح اضافه کرد، تلاش‌ها و مشوره‌ها با نهادهای فرهنگی در مورد طرح بدیل برای سینمای پارک شهرنو کابل ادامه دارد.

شایان ذکر است که امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که مسئولیت تأمین امنیت شهر کابل را نیز به عهده گرفته اخیراً اعلام کرد، سینمای «پارک» شهرنو کابل تخریب می‌گردد و الی تصویب طرح بدیل ساحه‌ای آن سبز می‌شود.

صالح گفته بود: «از شاروالی کابل خواسته شد که سینمای پارک شهرنو را یا تخریب کند و ساحه را شامل پارک سازد یا به شکل مدرن فعال سازد و یا در مشارکت با تجار به یک مرکز فرهنگی اساسی تبدیل‌اش کند. وضعیت موجود قابل قبول نیست».